Reinwestowanie zysku z giełdy

Krzysztof Jagielski
04.09.2023

Giełda, czyli rynek kapitałowy, jest dziś otwarta na każdego inwestora indywidualnego, który dysponuje nawet bardzo skromnym kapitałem. Jeśli akceptujesz ryzyko straty, to być może zainteresuje Cię opcja pomnażania środków właśnie np. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli trafnie obstawisz zachowanie kursu jakiejś spółki i osiągniesz zysk, to rozsądnie będzie go reinwestować.

Czym jest reinwestycja?

Reinwestycja to nic innego, jak ponowne zainwestowanie kapitału początkowego powiększonego o zysk – odsetki, dywidendę czy ze sprzedaży akcji spółki po wyższej cenie. Jeśli np. zainwestowałeś na giełdzie 1000 zł, a po sprzedaży akcji masz 1500 zł, to możesz reinwestować zarówno odzyskany kapitał (1000 zł), jak i zysk (500 zł).

Dlaczego to może mieć sens?

Reinwestowanie zysku z giełdy jest właściwie standardem wśród inwestorów indywidualnych, ale też instytucjonalnych. Obowiązuje tutaj prosta zasada: giełda nie jest od zarabiania na życie, ale od pomnażania kapitału.

Mając środki z udanej inwestycji można je oczywiście wydać na cokolwiek, natomiast warto też myśleć długoterminowo i rozważyć ich ponowne zainwestowanie w celu uzyskania potencjalnych korzyści finansowych z inwestycji.

W co reinwestować?

Środki z giełdy można ponownie zainwestować zarówno na samej giełdzie (w tym w zakup akcji tej samej spółki, która przyniosła zyski), jak i poza nią. Jest wiele produktów inwestycyjnych, włącznie z tymi w 100% bezpiecznymi, czyli depozytami bankowymi czy obligacjami skarbowymi.

Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim własny poziom akceptacji dla ryzyka oraz plany związane z zainwestowanym kapitałem – czy szukasz „szybkiego strzału”, czy może spokojnej, długofalowej inwestycji chroniącej przed inflacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie