Ogłoszenie skupu akcji przez spółkę jest momentem, w którym wielu inwestorów otwiera szampany. Dlaczego? Ponieważ jest to jednoznacznie dobra informacja, zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez rynek kapitałowy. O powodach takiej reakcji przeczytasz w naszym poradniku.
Spółka skupuje akcje po coś – zwykle w komunikacie giełdowym pojawia się informacja, że ma to na celu zwiększenie wartości dla akcjonariuszy. Czytając między wierszami można się domyśleć, że spółka ma w planach umorzyć skupione akcje, dzięki czemu ich liczba w obiegu znacząco się zmniejszy, a to – przynajmniej w teorii – powinno spowodować wzrost notowań.
Skup akcji to dobitny dowód na to, że zarząd spółki wierzy w dalszy rozwój biznesu, a sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest bardzo dobra, skoro może sobie pozwolić na wydanie tak dużej ilości gotówki (z reguły mówimy o milionach złotych).
Ogłoszenie skupu nigdy nie następuje w przypadkowym momencie. Zarząd spółki wybiera taki czas, w którym – w jego ocenie – akcje są relatywnie tanie, dzięki czemu można ich skupić jak najwięcej. Często skupowi towarzyszy zaproszenie inwestorów do sprzedaży posiadanych akcji po ustalonej z góry cenie.
Skoro zarząd uważa, że akcje są tanie, to rynek może patrzeć na to podobnie i zacząć skupywać papiery, co w naturalny sposób spowoduje wzrost notowań.