7 praktycznych sposobów na skuteczne wywalczenie wyższego odszkodowania z OC sprawcy

Jerzy Biernacki
17.01.2016

Stłuczka czy wypadek to bardzo przykre doświadczenie, ale zwykle jest dopiero początkiem kłopotów. Właściciela uszkodzonego samochodu czeka bowiem jeszcze przeprawa z ubezpieczycielem, który ma mu wypłacić odszkodowanie z tytułu polisy OC sprawcy. Wyjścia są dwa: albo bierzemy pieniądze, albo decydujemy się na naprawę bezgotówkową. W tym pierwszym przypadku niestety zwykle dochodzi do sporych nadużyć ze strony firm ubezpieczeniowych, czyli nagminnego zaniżania wysokości wypłat. Jak skutecznie wywalczyć sobie wyższe odszkodowanie z OC sprawcy? Oto 7 praktycznych rad.

  1. Bezgotówkowa likwidacja szkody – jeśli ubezpieczyciel przedstawił Ci kosztorys, który drastycznie zaniża wartość szkody, to najszybciej i najpewniej uporasz się z tym podejmując decyzję o bezgotówkowej naprawie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mocno zaniżają kosztorysy, ponieważ wiedzą, że kierowcy później i tak zwykle naprawiają auta „po kosztach”. Jeśli więc nie masz nerwów i ochoty na utarczki z ubezpieczycielem, po prostu oddaj samochód do ASO i zapomnij o sprawie.
  2. Podniesienie wartości auta – jednym ze składników wyceny szkody jest wartość auta. Rzeczoznawca na pewno weźmie ją pod uwagę, ale także uwzględni własne obserwacje. Wartość pojazdu może być bowiem niższa od katalogowej w sytuacji, gdy np. widoczne są uszkodzenia lub samochód jest w kiepskim stanie technicznym. Dlatego przed wizytą rzeczoznawcy zrób wszystko, aby zamaskować np. rysy czy wgniecenia, zwróć uwagę, w jakim stanie są opony, umyj karoserię. To wszystko sprawi, że auto będzie prezentować się lepiej, co może podnieść jego wartość w oczach rzeczoznawcy.
  3. Zleć wycenę naprawy u niezależnego rzeczoznawcy – druga opinia na temat faktycznej wartości szkody może być bardzo pomocna. Niestety, będziesz musiał zapłacić za nią z własnej kieszeni, ale sumarycznie to może się opłacić. Jeśli przedstawisz ubezpieczycielowi wiarygodną wycenę szkody, to jest szansa, że ten zgodzi się na wypłatę wyższego odszkodowania. Warto też poprosić o wycenę zaprzyjaźniony warsztat, w którym samochód ma zostać naprawiony.
  4. Złóż odwołanie – rzeczoznawcy często działają rutynowo i mogą im umknąć pewne fakty dotyczące konkretnego samochodu. Dlatego jeśli nie zgadzasz się z wyceną złóż odwołanie do ubezpieczyciela. Zaznacz w nim, że np. Twój samochód jest rzadkim modelem, miał dużą wartość kolekcjonerską, wymień jego niewidoczne atuty i odpowiednie wszystko uargumentuj. Jest duża szansa, że ubezpieczyciel podwyższy swoją wycenę.
  5. Udowodnij, że auto było w świetnym stanie – częstą przyczyną zaniżania wysokości odszkodowania jest fakt, że ubezpieczyciele zakładają, iż używany samochód i tak był naprawiany w przeszłości z użyciem tanich części zamiennych. Jeśli w przypadku Twojego auta było inaczej, postaraj się to udowodnić. Przedstaw faktury i rachunki za naprawy np. z ASO, a także opinię, że samochód był bezwypadkowy.
  6. Wskaż, że auto kosztowało więcej niż średnia wartość rynkowa – ubezpieczyciel przy ustalaniu wartości samochodu będzie się posiłkował danymi z Eurotaxu, które są obarczone dużą dozą ogólności. Jeśli więc Twoje auto w momencie zakupu było warte dużo więcej (bo to np. unikat lub wersja specjalna), przedstaw fakturę lub umowę. To zadziała jednak tylko wtedy, gdy zakup miał miejsce niedawno.
  7. Wymień inne straty, jakie poniosłeś – jeśli z powodu uszkodzenia samochodu nie możesz z niego korzystać, a pojazd służył się do pracy lub odwożenia chorej osoby do lekarza, to koniecznie poinformuj o tym ubezpieczyciela. Masz bowiem prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy. Jeśli go nie otrzymasz, obciąż rachunkiem za wynajęcie auta firmę ubezpieczeniową.

Skala zaniżeń wypłacanych odszkodowań z tytułu OC jest w Polsce ogromna – Rzecznik Ubezpieczonych szacuje, że średnio wynosi ona 70%! Jest więc pole do walki, do której jednak musisz się odpowiednio przygotować. Nasz poradnik powinien Ci w tym pomóc.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie