Czy samochód zabytkowy musi mieć ubezpieczenie OC?

Mariusz Siwko
03.09.2020

W Polsce sukcesywnie przybywa posiadaczy zabytkowych pojazdów. Jest to sposób nie tylko na spełnienie swojego motoryzacyjnego marzenia, ale też na zyskowne zainwestowanie pieniędzy. Zabytki na kołach szybko zyskują na wartości, oczywiście pod warunkiem, że są zachowane w oryginalnym staniem. Wielu właścicieli – zwłaszcza przyszłych – zastanawia się jednak, czy samochód zabytkowy musi mieć ubezpieczenie OC. Wokół tej kwestii narosło wiele mitów, które warto ostatecznie obalić i po prostu zajrzeć do obowiązujących w Polsce przepisów.

Wszystko zależy od jednej kwestii

Mianowicie od tego, czy zamierzamy takim zabytkowym samochodem wyjechać na drogę publiczną. Jeśli tak, wówczas wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Dobra informacja: może to być ubezpieczenie krótkoterminowe, obejmujące wyłącznie okres, w którym auto będzie użytkowane na drogach publicznych.

Wynika to wprost z artykułu 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W tym dokumencie prawnym znajdziemy informację o braku konieczności zachowania ciągłości polisy ubezpieczeniowej wystawionej na pojazd zabytkowy. Czyli: jeśli właściciel wykupił OC na np. rok, to po wygaśnięciu i wypowiedzeniu polisy nie musi jej przedłużać, nie narażając się przy tym na karę z UFG. Może ponownie ubezpieczyć pojazd zabytkowy w dowolnym momencie, czyli tuż przed planowanym wyjechaniem na drogę publiczną – na przykład na zlot motoryzacyjny.

Krótkoterminowe OC na zabytek: może być z tym problem

Osobną kwestią pozostaje fakt, iż oferta krótkoterminowych – na przykład 30-dniowych – polis OC na samochody zabytkowe jest w naszym kraju bardzo skromna. Oferuje je zaledwie kilka firm – pozostałe albo odmawiają, albo żądają tak wysokiej kwoty, że nikt nie skorzystałby z takiej oferty. Powodem jest oczywiście ryzyko po stronie ubezpieczyciela.

Pamiętajmy, że naprawa zabytkowego samochodu, który np. uległ wypadkowi, może być niezwykle kosztowna, dlatego większość firm ubezpieczeniowych nie chce brać na siebie takiego ryzyka. Trzeba mieć to na uwadze planując zakup motoryzacyjnego zabytku i chcąc nim poruszać się po drogach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie