Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?

Maciej Piwowski
12.04.2018

Bezpośrednia likwidacja szkód, czyli w skrócie BLS, to bardzo wygodne rozwiązanie dla właściciela pojazdu, który został uszkodzony w wyniku kolizji czy wypadku z winy innego kierowcy. Jeśli masz OC z opcją BLS, to wszystkie formalności możesz załatwić z własnym ubezpieczycielem. W naszym kraju ta usługa jednak dopiero raczkuje. Poznaj jej szczegóły.

Na czym dokładnie polega BLS?

Najlepiej pokazać to na przykładzie. Jan Kowalski jedzie przepisowo ulicami Warszawy, aż nagle inne auto parkuje w bagażniku jego samochodu. Wina drugiego kierowcy jest oczywista, na szczęście ma on ubezpieczenie OC. Kowalski posiada polisę z opcją BLS. Kontaktuje się więc ze swoim ubezpieczycielem, który we własnym zakresie likwiduje szkodę. Kowalski nie musi załatwiać sprawy z wystawcą polisy sprawcy, co oszczędza mu czasu i nerwów.

Bezpośrednia likwidacja szkód nie jest żadną nowością. W Europie to rozwiązanie funkcjonuje od wielu lat – np. we Francji od 1968 roku. Idea jest prosta: chodzi o znaczne skrócenie procesu likwidacji szkody. Korzystają nam tym kierowcy, ale też sami ubezpieczyciele, którzy mogą ponieść niższe koszty obsługi klienta.

Jednak w Polsce BLS wciąż jest rozwiązaniem praktycznie nieznanym. Obecnie (w 2018 roku) taką opcję oferuje zaledwie kilka towarzystw, a większość kierowców nawet nie wie, czym właściwie jest bezpośrednia likwidacja.

Jak to działa w praktyce?

Poszkodowany kierowca kontaktuje się z wystawcą swojej polisy OC. Podaje szczegóły zdarzenia, wypełnia formularz zgłoszenia szkody i to wszystko. Czasami niezbędna będzie jeszcze wizyta rzeczoznawcy. Wszystko wygląda więc bardzo podobnie do modelu, do jakiego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, z tą różnicą, że stroną w kontakcie z poszkodowanym nie jest ubezpieczyciel sprawcy.

Wystawca polisy OC poszkodowanego właściciela pojazdu rozpatruje sprawę i proponuje klientowi różne formy likwidacji. Zwykle będzie to opcja bezgotówkowa lub gotówkowa. Ewentualne pieniądze wypłaca także ubezpieczyciel poszkodowanego. To także do niego należy rozliczenie się z wystawcą polisy sprawcy – klient ma spokojną głowę.

Bez utraty zniżek z OC!

Na koniec podkreślmy, że fakt skorzystania z opcji BLS nie wpływa na wysokość ani utratę zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy. Ubezpieczyciel poszkodowanego pełni jedynie rolę pośrednika w procesie likwidacji. Nie może więc odebrać klientowi zniżek, skoro do szkody nie doszło z jego winy.

Wykupując lub przedłużając OC na samochód zainteresuj się więc opcją bezpośredniej likwidacji szkody. Jest to wygodne, szybkie i w praktyce znacznie bardziej komfortowe, niż załatwianie formalności w tradycyjny sposób.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie