To pytanie zadaje sobie chyba każdy właściciel samochodu, który opłaca obowiązkowe ubezpieczenie OC. Logika podpowiada, że roczna składka powinna być obniżana, wraz ze spadkiem wartości pojazdu. Tymczasem w wielu przypadkach jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje? Główne przyczyny krótko omawiamy w naszym poradniku.
Prozaicznym powodem, dla którego ubezpieczyciele wciąż podnoszą składki OC, są rosnące koszty dosłownie wszystkiego. Opłacając składkę dorzucasz swoje pieniądze do kosztów działalności towarzystwa ubezpieczeniowego, a te z roku na rok są coraz wyższe. Może (i powinno) się nam to nie podobać, ale takie są smutne fakty.
Kluczową przyczyną sukcesywnie rosnących składek OC jest to, że ubezpieczyciele wypłacają coraz wyższe odszkodowania. Horrendalne ceny usług warsztatowych i części zamiennych powodują, że dziś nawet z pozoru niegroźna stłuczka może się skoczyć orzeknięciem szkody całkowitej – a ktoś musi za to zapłacić i tym kimś jesteśmy my, właściciele samochodów.
To znak czasów, że auta mogą wręcz drożeć z każdym rokiem. Wynika to z niedoboru używanych pojazdów oraz bardzo wysokich cen nowych samochodów. Nie zdziw się więc, jeśli otrzymując propozycję odnowienia polisy OC, dowiesz się nie tylko, że składka będzie wyższa, ale też, że Twoje auto przez miniony rok zyskało na wartości.