Jak przyspieszyć wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia domu?

Remigisz Szulc
04.10.2021

Każdy rozsądny właściciel domu jednorodzinnego powinien go ubezpieczyć – tutaj nie ma nawet o czym dyskutować. Cena polisy nie jest na tyle wysoka, aby opłacało się ryzykować, zwłaszcza w dobie coraz częściej powtarzających się gwałtownych zjawisk pogodowych oraz włamań. Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia domu może niestety zająć trochę czasu (nawet kilka tygodni), dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić, aby przyspieszyć całą procedurę. Kilka sposobów opisujemy w naszym poradniku.

Zgłoś szkodę od razu

Nie warto z tym zwlekać, ponieważ z jednej strony im wcześniej zgłosisz szkodę, tym szybciej ubezpieczyciel zajmie się Twoją sprawę, a z drugiej wyeliminuje to ryzyko, że rzeczoznawca może podważyć fakt wystąpienia tej szkody w związku ze zgłoszonym zdarzeniem.

Pisząc prościej: jeśli w wyniku nawałnicy zalało Ci poddasze domu, to zgłaszając ten fakt po kilkunastu dniach ryzykujesz, że rzeczoznawca przypisze zacieki do innego zdarzenia z przeszłości. Takie sytuacje niestety się zdarzają, stąd pamiętaj, aby każdą szkodę zgłaszać od razu po jej wystąpieniu.

Precyzyjnie określ zakres szkód

Obecnie coraz więcej ubezpieczycieli proponuje swoim klientom szybką ścieżkę likwidacji szkody bez konieczności umawiania wizyty rzeczoznawcy. Wchodzi to w grę wyłącznie wtedym, gdy klient jest w stanie szczegółowo opisać zakres poniesionych strat.

O ile jest to możliwe, to oszacuj wszystkie szkody i przygotuj protokół dla ubezpieczyciela lub przekaż swoje obserwacje konsultantowi na infolinii. Na tej podstawie firma ubezpieczeniowa może Ci zaproponować konkretną kwotę odszkodowania.

Rada

Zorientuj się, ile będzie kosztować usunięcie szkody, aby nie zgodzić się na zaniżone zadośćuczynienie.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

To bardzo ważne, abyś był w stanie wiarygodnie przedstawić zakres faktycznie poniesionych strat. Jeśli np. zgłaszasz uszkodzenie domku ogrodowego, to powinieneś dysponować fakturą zakupu, która potwierdzi jego wartość w chwili nabycia. Domki narzędziowe można kupić zarówno za kilkaset złotych, jak i za kilkanaście tysięcy, stąd nie ryzykuj, że ubezpieczyciel przyjmie niższą wartość i cała procedura się wydłuży z powodu konieczności odwołania się od krzywdzącej decyzji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie