Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC samochodu? 4 warunki, na które musisz zwrócić uwagę

Remigisz Szulc
02.01.2016

Każdy samochód jeżdżący po polskich drogach musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Chroni ono interesy poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Takie ubezpieczenie nic nie daje jednak właścicielowi auta. Dlatego wielu z nas myśli o wykupieniu dodatkowej polisy – autocasco. Jest ona dużo droższa od OC, za to zapewnia spokój i gwarantuje wypłatę środków na naprawę samochodu w praktycznie każdej sytuacji. Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC? Zwróć uwagę na 4 podstawowe kwestie.

  1. Suma ubezpieczenia – przed wyliczeniem składki ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaproponuje Ci sumę, do której będzie odpowiadać za wszelkie szkody powstałe na pojeździe. Jest to tzw. konsumpcja sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciel określa kwotę przysługującą kierowcy w ramach rocznej polisy. Jeśli więc masz pecha i w ciągu 12 miesięcy będziesz mieć kilka kolizji, to może się później okazać, że gwarantowana suma nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód. W drogich wariantach ubezpieczenia możliwe jest zniesienie sumy.
  2. Udział własny – bardzo ważny warunek przy zawieraniu polisy AC. Zdecydowanie warto wybrać ubezpieczenie ze zniesieniem udziału własnego kierowcy. Dlaczego? Ponieważ wówczas masz gwarancję, że ubezpieczyciel nie będzie od Ciebie żądać partycypowania w kosztach naprawy auta. Niestety, brak udziału własnego skutkuje znacznym podwyższeniem stawki ubezpieczeniowej, jednak gdy już dojdzie do konieczności skorzystania z polisy, ten wydatek naprawdę się opłaci.
  3. Wyłączenie odpowiedzialności – musisz bardzo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby wiedzieć, czy ubezpieczyciel nie stosuje jakichś istotnych wyłączeń swojej odpowiedzialności. W różnych wariantach AC możesz bowiem mieć do czynienia z sytuacją, w której firma ubezpieczeniowa np. nie wypłaci Ci pieniędzy, jeśli auto zostanie skradzione poza granicami Polski lub poza zgłoszonym miejscem garażowania. Sprawdź też, czy AC obejmuje wszelkie szkody parkingowe, akty wandalizmu lub skutki wynikające z załamania pogody. Są to bardzo ważne kwestie, które później mogą decydować o tym, czy w ogóle zostanie Ci przyznane odszkodowanie.
  4. Assistance – wykupując ubezpieczenie AC naprawdę warto nieco dopłacić i wybrać kompleksowy wariant assistance. Gwarantuje on natychmiastową i pełną pomoc drogową w razie np. awarii. Sprawdź więc, czy zaproponowany wariant obejmuje chociażby holowanie auta do wskazanego przez Ciebie, a nie przez ubezpieczyciela, serwisu, czy masz zagwarantowane opłacenie noclegu dla Ciebie i współpasażerów oraz – to bardzo ważna kwestia – czy assistance działa także poza granicami Polski.

Skoro wiesz już, jak wybrać dobre ubezpieczenie AC, możesz zabrać się za szukanie ofert. Pomocny będzie na pewno Internet i szeroki wybór porównywarek ubezpieczeń. Pamiętaj, że niska cena zawsze z czegoś wynika i najczęściej jest to znak, że ubezpieczyciel stosuje niekorzystne dla Ciebie wyłączenia. Dlatego kieruj się przede wszystkim własnym interesem, a nie jak najniższą składką.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie