Jak zgłosić szkodę z AC samochodu?

Mariusz Siwko
19.09.2022

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, natomiast posiadając nieco droższy samochód zdecydowanie warto je wykupić. W założeniu chroni ono przed finansowymi konsekwencjami własnych błędów (np. spowodowanie stłuczki), a także zapewnia święty spokój w razie kradzieży pojazdu. Masz AC i zdarzyła się jakaś szkoda? Sprawdź, jak ją zgłosić.

Zrób to online

Obecnie najwygodniejszym i najszybszym sposobem na zgłoszenie szkody z AC jest skorzystanie z formularza online dostępnego na stronie firmy ubezpieczeniowej. Jeśli masz konto klienta, to zaloguj się do niego, a następnie znajdź opcję „Zgłoś szkodę”. Cały proces zajmie kilka minut, po czym Twoje zgłoszenie zostanie skierowane do odpowiedniego działu.

Sfotografuj uszkodzenia samochodu

Jeszcze przed zgłoszeniem szkody dobrze jest wykonać sesję fotograficzną dokumentującą zniszczenia na samochodzie. Wystarczy kilka zdjęć telefonem komórkowym, które następnie załącz do formularza zgłoszenia szkody. To znacznie przyspieszy proces oceny wniosku.

Określ w przybliżeniu wartość szkody

Ubezpieczyciel oczywiście i tak przedstawi własne wyliczenia, natomiast dobrze jest z góry wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz na przywrócenie samochodu do poprzedniego stanu. Możesz w tym celu udać się do warsztatu i poprosić o określenie ceny usługi – oczywiście w dużym przybliżeniu.

Poczekaj na kontakt ze strony ubezpieczyciela

Po wysłaniu zgłoszenia nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na telefon pracownika firmy ubezpieczeniowej. Kontaktu spodziewaj się w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych. Jeśli wysłałeś formularz z dokumentacją zdjęciową, a szkoda jest stosunkowo niewielka, to istnieje szansa, że ubezpieczyciel od razu złoży Ci konkretną propozycję wypłaty odszkodowania.

Wizyta rzeczoznawcy i decyzja ubezpieczyciela

Jeśli nie zgadasz się na zaproponowaną przez firmę kwotę lub szkoda jest duża, a Ty nie posiadasz dokładnej dokumentacji zdjęciowej, to konieczna może się okazać wizyta rzeczoznawcy. Ten sporządzi kosztorys naprawy samochodu, na podstawie którego ubezpieczyciel zaproponuje kwotę. Możesz również zdecydować się na tzw. naprawę bezgotówkową, choć musi się to odbyć w porozumieniu z ubezpieczycielem (np. niektóre polisy AC przewidują możliwość naprawienia auta jedynie w warsztacie wskazanym przez firmę ubezpieczeniową).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie