Kara za brak OC 2022. Uwaga, stawki znów wzrosły!

Antoni Kwapisz
25.01.2022

Ubezpieczenie komunikacyjne OC należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu, motocykla, autobusu czy auta ciężarowego musi wykupić taką polisę, niezależnie od tego, czy pojazd jest użytkowany, czy może stoi w garażu i się kurzy. Kary za brak OC są bardzo dotkliwe, a w 2022 roku znów wzrosły. Ile zapłacisz, jeśli nie wykupisz obowiązkowego OC i na tym wpadniesz? Sprawdź to w naszym poradniku.

Stawki kar za brak OC w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator kar za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zapominalscy lub świadomie rezygnujący z polisy muszą się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wysokość kary jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz okresu, w jakim nie był on objęty ubezpieczeniem OC.

I tak:

  • Motocykl – tutaj brak OC do 3 dni wiąże się z karą w wysokości 200 złotych, od 4 do 14 dni jest to już 500 złotych, a powyżej 14 dni 1000 złotych.
  • Samochód osobowy – jeśli auto nie będzie ubezpieczone do 3 dni, to właściciel zapłaci karę w wysokości 1200 złotych, brak OC od 4 do 14 dni to kara w kwocie 3010 złotych, a powyżej 14 dnia aż 6020 złotych.
  • Samochód ciężarowy i autobus – w przypadku tych pojazdów kary są najwyższe, ponieważ za brak OC do 3 dni właściciel zapłaci 1810 złotych, od 4 do 14 dni 4520 złotych, a powyżej 14 dni aż 9030 złotych.

Jakie wysokie jest ryzyko wpadki?

Jeszcze kilka lat temu brak OC mógł ujść właścicielowi płazem, a w zasadzie jedynym ryzykiem była kontrola drogowa, podczas której policjant stwierdzał nieważność polisy komunikacyjnej. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Ciągłości polis pilnuje tzw. elektroniczny policjant, czyli system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W momencie, gdy polisa wygaśnie i w tym samym dniu nie zostanie zawarta kolejna, system to wykrywa i zgłasza alarm. W tym momencie pracownik UFG rozpoczyna kontrolę i jeśli informacja z systemu się potwierdzi, to kara jest nakładana z urzędu – odwołanie praktycznie nic nie daje i płacić trzeba. Wykrywalność braku OC szacuje się obecnie na 70-80 procent, a więc nie warto ryzykować, ponieważ szansa na uniknięcie kary jest bardzo mała.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie