OC na raty? To niekoniecznie się opłaca…

Remigisz Szulc
02.07.2024

Choć ceny OC pojazdów z roku na rok są coraz wyższe, to na tle unijnej średniej i tak nie mamy na co narzekać. Nie zmienia to faktu, iż dla wielu właścicieli pojazdów opłacenie składki stanowi duże obciążenie finansowe. Tutaj z pomocą przychodzą sami ubezpieczyciele, którzy chętnie oferują rozłożenie płatności za obowiązkowe ubezpieczenie OC na raty. Oczywiście: nic za darmo. Zajrzyj po szczegóły.

Ostatecznie będzie drożej

Rozłożenie płatności za OC na raty oznacza, że sumaryczna cena ubezpieczenia będzie wyraźnie wyższa w porównaniu z jednorazową płatnością.

Przykładowo: składka kosztuje 1000 zł. Przy rozłożeniu jej na dwie raty każda z nich to koszt 540 zł (+80 zł rocznie), a przy czterech ratach za każdą zapłacimy już 300 zł (+200 zł).

Warto zatem solidnie rozważyć, czy rzeczywiście warto rozkładać płatność na raty, jeśli składka nie jest bardzo wysoka, a jej opłacenie w całości nie spowoduje, że Twój budżet domowy wpadnie w turbulencje.

Kiedy warto rozłożyć płatność za OC na raty?

Oczywiście zawsze wtedy, gdy zapłacenie składki jednorazowo stanowi duży problem finansowy dla właściciela pojazdu i po prostu go na to nie stać. Zdarza się również, że termin zapłaty za CO przypada w bardzo niefortunnym momencie, np. po wystąpieniu awarii samochodu czy utracie pracy. Wówczas także warto skorzystać z opcji płatności ratalnej.

Inną sytuacją jest ta, w której planujemy sprzedaż auta w przeciągu następnych kilku tygodni. Warto więc wybrać płatność ratalną, a nabywca samochodu po prostu wykupi nowe OC już na siebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie