Odszkodowania powypadkowe – gdzie szukać wsparcia?

Remigisz Szulc
27.11.2020

Wypadek komunikacyjny jest trudnym doświadczeniem zarówno z punktu widzenia zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Nietrudno się domyślić, że dochodzenie do siebie wiąże się z różnymi kosztami - i w takiej właśnie sytuacji przydatne jest odszkodowanie powypadkowe. Czym jest, komu się należy i gdzie szukać pomocy w razie trudności z wypłatą świadczenia?

Odszkodowania powypadkowe - komu się należą?

Środki finansowe z ubezpieczenia są należne wszystkim osobom, które uległy wypadkowi, w wyniku którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu bądź inwalidztwa. Dodatkowo, środki takie należą się również za pobyt w szpitalu (przy zachowaniu odpowiedniej, określonej w OWU długości pobytu). W przypadku śmierci poszkodowanego ubezpieczonego - środki powinny zostać wypłacone osobie (osobom), które wskazał jako uposażone do pozyskania świadczeń.

Innymi słowy, środki z odszkodowania należne są nie tylko samemu ubezpieczonemu, ale również jego bliskim. W praktyce, firmy ubezpieczeniowe niekiedy unikają wypłaty świadczeń, zasłaniając się różnego rodzaju regulacjami. Niestety, znaczna część takich osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dochodzenie odszkodowań nie kończy się na uzyskaniu odmownej decyzji z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co zrobić tuż po wypadku?

Choć nierzadko w ogóle się o tym nie myśli, jeśli wypadek nie był na tyle dotkliwy, że jesteśmy w stanie się tym zająć - należy przede wszystkim zadbać o to, by posiadać odpowiednią dokumentację. Jeśli była wzywana policja, przydatna może okazać się sporządzona przez nią notatka. Warto także zadbać o to, by zebrać pełne dane osoby, która spowodowała wypadek. Jeśli nie możesz zająć się tym osobiście z uwagi na stan zdrowia, z dużą dozą prawdopodobieństwa uczyni to za Ciebie policja. Jednak jeżeli masz taką możliwość - poproś bliską osobę, by upewniła się, że faktycznie tak się stało.

Zdarzają się sytuacje, w których zarówno poszkodowany, jak i sprawca wypadku nie chcą wzywać policji. Jeśli nikomu nie stało się nic poważnego - jak najbardziej można tak uczynić, jednak w takiej sytuacji absolutnie niezbędne jest spisanie pełnego oświadczenia, w którym winny przyznaje się do spowodowania wypadku. Gdy odmawia podpisania takiego dokumentu lub sytuacji gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia - obecność policji na miejscu jest konieczna. W innym przypadku - mogą wystąpić trudności z pozyskaniem świadczenia z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak uzyskać ubezpieczenie?

Odszkodowania powypadkowe są wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Należy zatem zwrócić się do podmiotu, z którym zawarliśmy umowę i przedstawić niezbędne dokumenty. W przypadku różnych towarzystw ubezpieczeniowych sposób załatwiania formalności może różnić się. W razie wątpliwości, warto po prostu zajrzeć na stronę internetową podmiotu, gdzie z reguły zawarte są wszystkie informacje powiązane ze zgłaszaniem szkody.

Kwota, jaką otrzymamy w związku z wypadkiem jest ściśle powiązana z umową, jaką zawarliśmy z towarzystwem. Z reguły im wyższa składka, jaką opłacamy - tym wyższe możliwe do wypłacenia świadczenie. Oczywiście, kwoty różnią się w zależności od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Im trudniejsze będzie odzyskanie pełnej sprawności, tym większe wsparcie z towarzystwa ubezpieczeniowego możemy pozyskać.

Wsparcie w załatwianiu formalności - gdzie je uzyskać?

Kwestia tego, czy poszkodowany będzie dochodził roszczeń samodzielnie, czy skorzysta z profesjonalnej pomocy, jest tylko i wyłącznie jego prywatną decyzją. Jednak warto pamiętać, że nie ma nic złego w poszukiwaniu wsparcia z zewnątrz, szczególnie gdy z różnych względów nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wypełniać stosy wniosków, kompletować odpowiednie dokumenty i dostarczać je ubezpieczycielowi. Na rynku można znaleźć doświadczone kancelarie, które zajmują się wsparciem poszkodowanych w dochodzeniu pełnych kwot odszkodowań od towarzystw ubezpieczeniowych. Jednym z takich podmiotów jest Kancelaria CITI, która może poprowadzić Państwa przez każde stadium procesu uzyskiwania ubezpieczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie