Picie alkoholu nie jest niczym złym, o ile nie stwarza zagrożenia dla innych. Dlatego surowo potępiane jest wsiadanie za kółko po „kilku głębszych”. Ubezpieczyciele podchodzą do tej kwestii bardzo restrykcyjnie i w wielu sytuacjach mogą odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli osoba ubezpieczona znajdowała się pod wpływem alkoholu. Sprawdź, o jakich sytuacjach mowa.
To zawsze wyklucza wypłatę odszkodowania, czy to z tytułu OC, czy też AC. Ubezpieczyciel na pewno odmówi pomocy, jeśli tylko w notatce policyjnej znajdzie się informacja o tym, że kierowca był pod wpływem alkoholu. Wówczas wszelkie koszty związane z naprawą samochodu (zarówno swojego, jak i poszkodowanego kierowcy) poniesiesz we własnym zakresie. Co więcej – poszkodowany może Ci wytoczyć proces cywilny, co pociągnie za sobą kolejne, bardzo wysokie koszty.
Jeśli posiadasz ubezpieczenie nieruchomości, to chroni ono wszelkie przedmioty wchodzące w jej skład. Może się zdarzyć, po zakrapianej imprezie potkniesz się i wybijesz szybę w oknie. Wówczas, jeśli w szpitalu zostanie stwierdzona obecność alkoholu we krwi, ubezpieczyciel będzie mieć podstawę, aby nie wypłacić Ci odszkodowania.
Co do zasady odmowa wypłaty odszkodowania dotyczy wszystkich szkód spowodowanych przez ubezpieczonego, który w wydychanym powietrzu ma powyżej 0,2 promila.
Jeśli wracasz wieczorem po imprezie i potrąci Cię samochód, to zanim ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na pewno będzie chciał zweryfikować, czy Twoje upojenie nie miało wpływu na wypadek. Jeśli z notatki policyjnej będzie jasno wynikać, że wtargnąłeś na jezdnię, to z odszkodowania nici.
Podobnie jest w przypadku, gdy weźmiesz udział w wypadku komunikacyjnym jako pasażer samochodu. Wówczas konieczne będzie ustalenie, czy Twój stan upojenia nie spowodował zagrożenia w ruchu lądowym.
Masz ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków? Świetnie, ale pamiętaj, że ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania, jeśli zrobiłeś sobie coś po pijanemu. Załóżmy, że złamałeś nogę i trafiłeś do szpitala. Jeśli lekarz wyczuje od Ciebie alkohol i zleci badanie krwi, które wykaże stan upojenia, będzie to podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
Generalnie ubezpieczyciele odmawiają też wypłaty odszkodowań za wszelkie szkody spowodowane przez pijanego klienta, także w ramach ubezpieczenia OC. Wniosek jest prosty: jeśli pijesz, to naprawdę na siebie uważaj.