Otrzymując dowód osobisty w wieku 18 lat, możesz podpisywać zobowiązania. Jednym z nich może być polisa na życie. Większość z nas uznaje jednak podpisanie takiej umowy za zbędny wydatek. Czy słusznie?
Na polskim rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a to oznacza, że masz bardzo duże możliwości wyboru polisy na życie. Możesz porównać poszczególne produkty i negocjować. W rezultacie czego podpiszesz umowę, która będzie dla ciebie korzystna. W czym zatem problem? W tym, że jeszcze nie myślisz o takim zabezpieczeniu. Jak podają ubezpieczyciele, zdecydowana większość klientów zainteresowanych zakupem polisy na życie to osoby, które ukończyły 40 lat. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nabył polisę wcześniej. Z kilku powodów jest to wskazane.
Być może właśnie skończyłeś studia i podpisałeś pierwszą w życiu umowę o pracę. To doskonały moment, aby w twojej teczce z dokumentami znalazła się polisa. Życie potrafi zaskoczyć, choć… z pewnością uważasz inaczej. Wielu młodych ludzi w pierwszej kolejności za zarobione pieniądze chce zakupić nowe ubrania, wybrać się ze znajomymi na imprezę czy też wspomóc swoich rodziców. Problem jednak w tym, że jako osoba młoda również musisz liczyć się z sytuacjami losowymi. Ubezpieczenie na życie będzie stanowiło finansowe zabezpieczenie dla twoich najbliższych, czyli rodziców i rodzeństwa.
Dlaczego warto rozważyć zakup polisy na życie tuż po studiach? Od osób bardzo młodych towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej nie wymagają dostarczania wyników badań lekarskich. Jako osoba młoda możesz również liczyć na korzystniejsze warunki – niższą niż normalnie składkę na ubezpieczenie i szerszy zakres ochrony.
Niezależnie od tego, w jakim wieku zdecydowałeś się założyć rodzinę, masz kolejną szansę, aby zainteresować się ubezpieczeniami na życie. W tym przypadku jest to już jednak konieczność, o ile oczywiście zależy ci na finansowym zabezpieczeniu swoich najbliższych na wypadek twojej śmierci lub wypadku czy choroby. W zależności od wieku musisz jednak liczyć się z koniecznością przejścia badań lekarskich, w związku z którymi wysokość składki ubezpieczeniowej może być wyższa.
Może zdarzyć się tak, że wraz z założeniem rodziny zdecydujesz się na zakup mieszkania. Jeżeli będziesz starać się o kredyt hipoteczny, to z pewnością bank będzie wymagał, aby w dostarczonych do oddziału dokumentach znalazła się polisa. Życie nie zawsze układa się tak, jakbyś tego oczekiwał. Bank również nie ma pewności, że zawsze będziesz zdolny pracować i tym samym spłacać zaciągnięty kredyt pod zakup nieruchomości.
Jeżeli możesz sobie pozwolić na opłacanie składki na ubezpieczenia na życie, to czas zainteresować się ofertą działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że aktualnie takich produktów jest naprawdę wiele – będziesz miał w czym wybierać.
Poza standardowymi ubezpieczeniami na życie, w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć również polisy pozwalające pomnażać część kapitału. Mowa tu o polisach z elementem inwestycyjnym. Skoro możliwości jest tak dużo, to z pewnością nie będziesz miał problemu, aby wybrać coś dla siebie – wystarczy tylko, że dokładnie zapoznasz się z dostępnymi aktualnie produktami.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.nn.pl/ochrona-plus