Prywatne ubezpieczenie medyczne to w naszym kraju wciąż synonim luksusu niedostępnego dla przeciętnego zjadacza chleba, ale ta opinia nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest taka, że firmy ubezpieczeniowe coraz lepiej dostosowują swoje oferty do ekonomicznych realiów i nawet średnio zarabiająca osoba może sobie pozwolić na wykupienie podstawowego pakietu ubezpieczenia medycznego. Trzeba tylko pamiętać, aby przeznaczyć pieniądze na coś, co faktycznie zapewnia profity. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy prywatnego ubezpieczenia medycznego? Oto 4 najważniejsze kwestie.
- Co zawiera pakiet – ubezpieczyciele oferują przeróżne pakiety prywatnych ubezpieczeń medycznych. Te najtańsze gwarantują bardzo podstawowy zakres świadczeń i mocno ograniczają dopuszczalną liczbę wizyt. Zwykle nie ma wówczas możliwości skorzystania z porady kardiologa czy innego wysokiej klasy specjalisty. Trzeba więc dokładnie zastanowić się nad tym, jaki zakres świadczeń najbardziej nam odpowiada – dla rodziców małych dzieci cenna będzie m.in. możliwość korzystania z pomocy pediatry.
- Sposób umawiania wizyt – idealnie będzie, jeśli firma ubezpieczeniowa zapewni kilka wygodnych form rejestracji wizyt u lekarzy. Nie tylko przez telefon do konsultanta, ale też mailowo czy poprzez stronę internetową. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w przypadku najtańszego pakietu w grę może wchodzić konieczność samodzielnego umawiania wizyt.
- Dodatkowe usługi – prywatne ubezpieczenie medyczne może obejmować nie tylko dostęp do niepublicznej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach, ale także we własnym domu. W większości pakietów można znaleźć opcję umawiania wizyt domowych. Zdarzają się również inne wygodne usługi, jak np. dostawa leków do domu czy wizyta fizjoterapeuty.
- Terminy we wskazanych placówkach – w prywatnym ubezpieczeniu medycznym zawsze są wskazane placówki, z którymi firma ubezpieczeniowa ma podpisane umowy. Dlatego przed wykupieniem ubezpieczenia dobrze będzie przeprowadzić małe śledztwo i zorientować się, czy dana placówka nie jest już przeciążona. Efekt może być bowiem taki, że mimo posiadania prywatnego ubezpieczenia i tak trzeba będzie odczekać swoje w długich kolejkach.
Wybór prywatnego ubezpieczenia medycznego powinny przemyśleć osoby, które często chorują, muszą być pod stałą opieką specjalistów lub mają małe dzieci, a tryb pracy nie pozwala im korzystać z publicznej służby zdrowia (kolejki, niewygodne terminy wizyt itd.). Koszt podstawowego ubezpieczenia zaczyna się już od kilkunastu złotych miesięcznie, ale decydując się na bogaty pakiet usług trzeba się już liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych rocznie.