Prywatne ubezpieczenie medyczne – pożądane przez większość, ale co w zasadzie daje?

Mariusz Siwko
25.01.2016

Polacy coraz częściej doceniają pozapłacowe dodatki pracownicze oferowane przez pracodawców. Kusi nas już nie tylko pensja, ale także wszelkie „benefity”, wśród których największym pożądaniem cieszy się prywatne ubezpieczenie medyczne. Jest to bardzo pomocny produkt, którego atrakcyjność jest jednak w głównej mierze uzależniona od wybranego pakietu.

Najczęściej oferowane w średnich i dużych firmach

Według różnych badań prywatne ubezpieczenie medyczne ma już blisko co piąty Polak. Liczba osób korzystających z tego przywileju regularnie rośnie i będzie rosnąć, bo wciąż silnie wierzymy w to, że kondycja polskiej publicznej służby zdrowia nie ulegnie poprawie, a wręcz się pogorszy.

Generalnie najczęstszy model wchodzenia w posiadanie prywatnego ubezpieczenia medycznego, to  włączanie pracownika przez pracodawcę do firmowego systemu dodatków do pensji. Wówczas szeregowy pracownik może skorzystać z podstawowego zakresu ochrony lub dopłacić do wyższego pakietu oraz objąć ubezpieczeniem swoją rodzinę. Pracownicy na wysokich stanowiskach zwykle otrzymują pełen pakiet.

Im wyższe stanowisko, tym lepsze świadczenia

W podstawowym zakresie ochrony pracownik może liczyć najczęściej na:

  • umówienie konsultacji z lekarzem wybranej specjalizacji (będą wymienione w OWU);
  • konsultację poza kolejką pacjentów rejestrowanych na NFZ;
  • ograniczoną liczbę wizyt domowych lekarza rodzinnego;
  • ograniczoną liczbę konsultacji ginekologicznych.

W skład zakresu rozszerzonego wchodzą już usługi niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Jeśli firma jest bardzo hojna, może swoim pracownikom zafundować np. nielimitowaną opiekę dentystyczną, prawo do przeprowadzenia operacji plastycznej (jeśli jest konieczna po wypadku w miejscu pracy) czy wyjazd rehabilitacyjny do atrakcyjnego miejsca.

Prywatne ubezpieczenie medyczne możesz kupić samodzielnie

Jest także spora grupa Polaków, którzy wykupują prywatne ubezpieczenie medyczne na własną rękę. Jak to działa? Gdzie trzeba się zgłosić? Opcje są dwie:

  • analizujemy oferty Towarzystw Ubezpieczeniowych, które sprzedają takie pakiety ubezpieczeń prywatnych;
  • idziemy prosto do działającego w naszym mieście prywatnego centrum medycznego – obecnie po całej Polsce rozsiane są tzw. „sieciówki”, która mają zbliżone oferty pod względem finansowym.

Zawierając umowę musisz bardzo dokładnie sprawdzić, jakie usługi należą Ci się w ramach danego pakietu. Kompleksowa opieka niestety będzie bardzo droga (to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych rocznie, a dla rodziny nawet kilkunastu tysięcy) i zwykle nie ma w niej zabiegów operacyjnych.

Decyzja o tym, czy warto, zależy więc od indywidualnych potrzeb i zasobności portfela. Jeśli w domu choruje głównie dziecko, to może wystarczyłby podstawowy pakiet ubezpieczenia grupowego oferowanego w firmie? Na pewno warto o to zapytać w dziale HR.

Nie oszukuj się jednak, że prywatne ubezpieczenie medyczne pozwoli Ci całkowicie zerwać kontakty z publiczną służbą zdrowia. Trudno sobie bowiem wyobrazić przeciętnego czy nawet nieco lepiej zarabiającego Polaka, który samodzielnie finansuje swoją operację lub leczenie przeciwnowotworowe. Jest to raczej narzędzie do uniknięcia kolejek do lekarzy najpopularniejszych specjalizacji.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie