Zdecydowana większość rodziców decyduje się przystąpić do dobrowolnego, grupowego ubezpieczenia NNW dziecka w szkole. Jest to powszechnie praktykowane rozwiązanie w każdej placówce. Problem w tym, że wielu rodziców tak naprawdę nie wie, za co płaci. Otrzeźwienie przychodzi dopiero w momencie, gdy trzeba skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej. O czym warto zatem wiedzieć przed wykupieniem szkolnego ubezpieczenia NNW? Przeczytaj.
Nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę, dlatego podkreślmy: ubezpieczenie NNW dziecka, które obowiązuje na ternie szkoły, jest dobrowolne. Nie ma zatem żadnego przymusu jego wykupienia. Oczywiście rozsądnie jest objąć dziecko ochroną ubezpieczeniową, jednak ani szkoła, ani rada rodziców, nie może naciskać na skorzystanie z oferty grupowej.
Jeśli warunki ochrony są dla Ciebie niesatysfakcjonujące, masz pełne prawo odmówić przystąpienia do ubezpieczenia i poszukać polisy we własnym zakresie. Niekoniecznie tańszej, za to z pewnością lepszej.
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że grupowe ubezpieczenie NNW, nazywane potocznie ubezpieczeniem szkolnym, zapewnia ochronę w bardzo ograniczonym zakresie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dziecko ulegnie wypadkowi na terenie szkoły i np. złamie nogę, to suma odszkodowania będzie niska i prawdopodobnie nie pokryje nawet kosztów leczenia (prywatnych wizyt lekarskich, leków, rehabilitacji itd.).
W zamian jednak rodzice mogą liczyć na bardzo niski koszt ubezpieczenia. Polisa wykupiona w wariancie grupowym jest po prostu tania (kilkadziesiąt złotych rocznie), co stanowi jej główny atut i decyduje o popularności tego rozwiązania.
Należy sobie jednak zadać pytanie: czy zależy nam na niskiej składce, czy na zapewnieniu dziecku jak najlepszej ochrony? Jeśli mówimy o tym drugim, to bezapelacyjnie dużo bardziej opłaca się wykupić ubezpieczenie NNW dla ucznia we własnym zakresie.
Indywidualne ubezpieczenia NNW wcale nie są dużo droższe niż grupowe. W przypadku uczniów mówimy o kwotach rzędu 100-200 złotych rocznie. Warto natomiast podkreślić, że taka ochrona obowiązuje nie tylko na terenie szkoły, ale też np. na podwórku czy nawet wakacjach na terenie Polski. Z tego punktu widzenia indywidualna polisa jest po prostu znacznie bardziej opłacalna.
Oczywiście nie zapominaj, że przed zawarciem jakiejkolwiek umowy ubezpieczeniowej, musisz bardzo dokładnie przestudiować OWU. Znajdziesz tam informację o wszelkich wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz o szczegółach zakresu ochrony.