Ubezpieczenie AC samochodu – 3 podstawowe warunki, które mają największe znaczenie dla właściciela auta

Mateusz Nowak
21.03.2016

Ubezpieczenie AC samochodu jest znakomitym produktem dla osób, które nade wszystko cenią sobie spokojny sen. Polisa nie tylko gwarantuje naprawę auta w przypadku stłuczki czy wypadku (bez względu na to, czy właściciel jest winien czy nie), ale także pozwala odzyskać niemałe pieniądze w razie kradzieży samochodu. Nie ma jednak nic za darmo, a wybór naprawdę korzystnej polisy nie jest taki prosty. Podpowiadamy, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu – przyjrzyj się przede wszystkim tym 3 zapisom w umowie.

  1. Udział własny w szkodach kradzieżowych – bardzo ważna kwestia, od której finalnie zależy wysokość wypłaconego Ci odszkodowania. Jeśli zależy Ci na dość niskiej składce, wówczas musisz się liczyć z tym, że w umowie znajdzie się zapis o Twoim udziale w finansowaniu odszkodowania. Może to być 10%, ale nierzadko 20, a nawet 30%. Co to oznacza w praktyce? Otóż w przypadku kradzieży auta ubezpieczyciel wypłaci Ci jedynie 90, 80 lub 70% kwoty, resztę straty pokryjesz z własnej kieszeni. Nie jest to oczywiście sytuacja korzystna, dlatego wybierając naprawdę dobrą polisę AC postaraj się znieść zapis o udziale własnym w szkodach kradzieżowych i wszelkich innych. Składka będzie zauważalnie wyższa, ale zabezpieczenie bardziej sensowne.
  2. Stała suma ubezpieczenia – większość kierowców zawierających polisy AC wpada w pułapkę myślenia, że ubezpieczyciel wypłacając odszkodowanie np. po 2 latach weźmie pod uwagę wartość auta salonowego. Aby tak było niestety trzeba sporo dopłacić, co dla przeciętnego właściciela jest zbyt dużą barierą. Stała suma ubezpieczenia zawsze znajduje się natomiast w umowie polisy zawieranej w przypadku leasingowania auta. Istnienie tego zapisu gwarantuje, że ubezpieczyciel w przypadku np. kradzieży samochodu wypłaci właścicielowi kwotę ustaloną przy zawieraniu umowy. Nie będzie wówczas żadnych potrąceń. Najczęściej jednak spotyka się polisy ze zmienną sumą ubezpieczenia. Gdy samochód zostanie skradziony lub całkowicie rozbity, to jego wartość będzie ustalana na podstawie danych Eurotaxu.
  3. Ustalanie wartości pojazdu – w praktyce każdy ubezpieczyciel stosuje własne zasady, jednak w przypadku samochodów starszych niż roczne podstawą pozostaje zestawienie Eurotaxu. Przed zawarciem polisy warto zwrócić uwagę na to, jaką wartość naszego pojazdu przyjmuje ubezpieczyciel. Jeśli jest to pojazd nowy, to zawsze będzie to wartość z umowy (niektóre towarzystwa robią tak nawet wobec aut 12-miesięcznych). Jednak starsze auto wymaga już określenia jego rynkowej wartości. Tu pojawia się spory problem, bo wielu właścicieli może się nie zgadzać z faktem, że ich auto jest warte akurat tyle, na ile wycenia je Eurotax. Takie sytuacje mają miejsce w przypadku samochodów bardzo zadbanych lub unikatowych. Czasami jest też odwrotnie – to właściciel podaje ubezpieczycielowi zaniżoną wartość pojazdu, aby uzyskać niższą składkę. Nie jest to rozsądne, ale nadal się zdarza.

Wybierając polisę AC zwróć więc uwagę na każdy z tych 3 punktów, dokładnie wypytaj ubezpieczyciela o obowiązujące w tym konkretnym towarzystwie zasady. Tylko wówczas będziesz mógł mieć pewność, że polisa faktycznie w 100% chroni Twój majątek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie