Ubezpieczenie domu w budowie: co warto o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
12.11.2020

Coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie własnego domu – również systemem gospodarczym (czyli własnym sumptem). Jest to doskonała alternatywa dla bardzo drogich mieszkań, oczywiście pod warunkiem, że uda się znaleźć działkę budowlaną w sensownej lokalizacji i za rozsądną cenę. Wielu inwestorów już na etapie budowy chciałoby ubezpieczyć nieruchomość. Czy można to zrobić? Na jakich warunkach? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Można ubezpieczyć budowę

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie widzi problemu w tym, aby ubezpieczyć budynek mieszkalny będący dopiero na etapie budowy. Taka polisa ma chronić przed finansowymi konsekwencjami na przykład pożaru, zalania czy innej katastrofy, która spowodowałaby zniszczenie budynku. Zwykle polisa jest zawierana po doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego – z dachem i oknami.

Ile to kosztuje?

Polisy ubezpieczeniowe dla domów w budowie są tańsze niż klasyczne ubezpieczenie nieruchomości. Wynika to z faktu, iż ubezpieczyciel ponosi niższe ryzyko. Prawdopodobieństwo np. zawalenia się budynku jest znacznie mniejsze w porównaniu z chociażby włamaniem do już zamieszkanego domu. Stąd też ceny polis dla budynków w stanie surowym zamkniętym zaczynają się od około 150 złotych rocznie.

Oczywiście na ostateczną wysokość składki wpływ mają takie elementy, jak wartość budynku w budowie i lokalizacja. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o ubezpieczenie ruchomości, czyli już zainstalowanego wyposażenia budynku (np. kocioł grzewczy) czy też narzędzia. Tutaj jednak ubezpieczyciel będzie wymagać, aby dostęp do wnętrza domu był ograniczony m.in. poprzez zamontowanie drzwi wejściowych.

Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Nie, nie ma obowiązku wykupywania polisy chroniącej dopiero budowany budynek mieszkalny. Mimo to warto się na takie rozwiązanie zdecydować, ponieważ włamania na teren budowy są w naszym kraju na porządku dziennym. Wykupienie polisy ma sens szczególnie w momencie, gdy w środku budynku zaczną się pojawiać cenne, a łatwe do zdemontowania elementy, jak okna, brama garażowa z napędem czy instalacje grzewcze.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że ubezpieczenie domu w budowie będzie można bez problemu przekształcić w zwykłą polisę dla nieruchomości mieszkalnej. Wcześniej jednak trzeba będzie uzyskać pozwolenie na użytkowanie, czyli tzw. odbiór budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie