Ubezpieczenie mienia ruchomego – co musisz o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
28.03.2022

Podstawowa polisa ubezpieczenia nieruchomości chroni jedynie tzw. mury i elementy stałe, czyli np. okna, drzwi etc. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć się finansowo na wypadek utraty wyposażenia mieszkania czy domu, to potrzebujesz tzw. ubezpieczenia mienia ruchomego. Na czym to dokładnie polega? Najważniejsze kwestie omawiamy w naszym poradniku.

Czym jest mienie ruchome?

Mienie ruchome to nic innego, jak wszystkie elementy wyposażenia domu czy mieszkania, które nie są na stałe związane z konstrukcją nieruchomości. Można tutaj wymienić m.in. sprzęt elektroniczny, ubrania, ale także gotówkę i inne kosztowności. Pisząc prościej: każda rzecz, którą jesteś w stanie przenieść w inne miejsce, jest zaliczana do kategorii mienia ruchomego i może zostać objęta dodatkowym ubezpieczeniem.

Jak wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego?

Ubezpieczenie mienia ruchomego to rozszerzenie podstawowej polisy ubezpieczenia nieruchomości. Trzeba o tym koniecznie pamiętać! Wiele osób niesłusznie sądzi, że jeśli mają ubezpieczenie domu, to na pewno chroni ono również wyposażenie – a tak być wcale nie musi, szczególnie jeśli jest to polisa zawarta w ramach kredytu hipotecznego.

Chcąc ubezpieczyć ruchomości trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem i poprosić o przedstawienie oferty. Wysokość składki będzie uzależniona od sumy ubezpieczenia. Im wartościowsze rzeczy masz w domu czy w mieszkaniu, tym wyższa powinna być SU, a tym samym składka.

Przykładowo: rozszerzenie ubezpieczenia domu o ruchomości do sumy ubezpieczenia 30 000 zł będzie Cię kosztować około 250-300 zł rocznie.

Przed czym chroni takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie mienia ruchomego chroni przed finansowymi skutkami wszelkich szkód, jakie stały się udziałem wyposażenia domu czy mieszkania. Mamy tutaj na myśli np. zalanie, pożar, ale też kradzież z włamaniem. Przykładowo: jeśli Twoje mieszkanie zostanie okradzione, to ubezpieczyciel powinien Ci wypłacić odszkodowanie za poniesione straty do sumy ubezpieczenia.

Trzeba natomiast pamiętać o różnego rodzaju ograniczeniach odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Dotyczą one najczęściej dzieł sztuki (można je ubezpieczyć osobno), broni palnej, rękopisów, trofeów myśliwskich czy danych zapisanych na nośnikach komputerowych i poszczególnych urządzeniach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie