Ubezpieczenie od raka? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Remigisz Szulc
13.02.2017

Zachorowalność na nowotwory rośnie w zastraszającym tempie. Mimo wysokiej świadomości zagrożenia, nadal mnóstwo Polaków pada ofiarą raka. Ta choroba zbiera straszne żniwo, także wśród młodych ludzi. Nic dziwnego, że od dłuższego czasu oferowane są tzw. ubezpieczenia od raka. Są to polisy mające zapewnić choremu i jego rodzinie środki na walkę z chorobą i komfortowe warunki leczenia lub – niestety – dożywania ostatnich dni. Brzmi kusząco, ale oczywiście są kruczki. Oto 5 najważniejszych zasad, jakimi rządzą się tego typu polisy.

  1. Ograniczenie wiekowe – ubezpieczania od raka są najczęściej oferowane osobom w wieku od 18 do 60 lat (czasami od 20 do 61 lat). Jeśli więc ubezpieczyć chce się młoda osoba, musi być przygotowana na sumarycznie bardzo duży wydatek. Oczywiście wysokość składki zależy od okresu ubezpieczenia, stąd osoby w starszym wieku nie mają co liczyć na niską opłatę. W zależności od zakresu i sumy ubezpieczenia wysokość miesięcznej składki będzie się wahać od 100 do nawet kilkuset złotych.
  2. Wyłączenia – ma je każde ubezpieczenie, także to nowotworowe. Trzeba bardzo uważnie przeczytać umowę i zapytać o wszystkie szczegóły. Ubezpieczyciel będzie mieć bowiem prawo odmowy wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy ubezpieczony zachorował np. na raka skóry, który był wyłączony z umowy.
  3. Suma ubezpieczenia – pamiętajmy, że środki z polisy mają przede wszystkim ułatwić znalezienie skutecznej terapii, a nie pocieszyć rodzinę po śmierci bliskiego. Zaawansowane leczenie w prywatnej klinice np. w Niemczech może kosztować kilkaset tysięcy złotych. Dlatego suma ubezpieczenia powinna być możliwie jak najwyższa. Takim absolutnym minimum jest 100.000 złotych. Te środki wystarczą już na zapewnienie choremu komfortu w domu, np. przystosowanie pokoju do potrzeb osoby terminalnie chorej, wynajęcie pielęgniarki etc.
  4. Odszkodowanie nie jest wypłacane w całości! - wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie jest tak, że po zdiagnozowaniu choroby ubezpieczyciel wypłaci choremu całą sumę ubezpieczenia. Odbywa się to etapami. Najczęściej pierwsza transza wynosi 30-40-50% SU. Kolejne środki są wypłacane w formie comiesięcznej renty aż do zakończenia leczenia lub wyczerpania sumy ubezpieczenia.
  5. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania nawet w przypadku nieskuteczności leczenia – to bardzo ważne, ponieważ wiele osób obawia się, że polisa będzie nic niewarta, jeśli rak okaże się nieoperacyjny i niepodatny na chemio- czy radioterapię. To nieprawda. Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty ze względu na nieskuteczność leczenia. To, w jakim trybie nastąpi wypłata, musi zostać precyzyjnie określone w umowie.

Tego typu ubezpieczenia nie są jeszcze zbyt popularne, w odróżnieniu od polis na życie, które także zawierają w sobie zgony w wyniku nowotworów. Jednak w tym przypadku ideą jest to, aby środki z ubezpieczenia umożliwiły skuteczną walkę z chorobą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie