Współwłasność samochodu, czyli sposób na tańsze OC dla młodego kierowcy

Jerzy Biernacki
01.02.2021

Młodzi kierowcy nie mają niestety wysokich notowań u ubezpieczycieli. To oczywiście przekłada się na oferty obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jeśli na przykład 18-latek krótko po zrobieniu prawa jazdy kupi swój pierwszy samochód, to ubezpieczając go będzie musiał się mocno złapać za kieszeń – zapłaci nawet kilkakrotnie więcej niż swój ojciec. Jednym z popularniejszych sposobów na obniżenie kosztu polisy jest współwłasność samochodu. Na czym to polega? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kto może być współwłaścicielem samochodu?

Praktycznie każdy, ale najlepiej uczynić współwłaścicielem jedno z rodziców. Dzięki temu młody kierowca będzie mógł skorzystać ze zniżek wypracowanych przez współwłaściciela i zapłacić znacznie niższą składkę ubezpieczenia OC. Czasami do osiągnięcia tego efektu wystarczy, że współwłaściciel jest znacznie starszy i nie znajduje się już w grupie ryzyka ubezpieczyciela.

Jak to zorganizować?

Zdecydowanie najkorzystniej będzie pomyśleć o współwłasności samochodu na etapie jego zakupu. Wówczas zalecamy, aby głównym właścicielem uczynić jedno z rodziców, a siebie dopisać, jako współwłaściciela. Pamiętajmy, aby taka informacja znalazła się w umowie kupna-sprzedaży.

Ważne!

Kolejność wpisania właścicieli pojazdu nie jest przypadkowa – zwyczajowo przyjmuje się, że ten, który widnieje w umowie jako pierwszy, jest głównym właścicielem.

Mając taką umowę możemy już zarejestrować pojazd. W dowodzie rejestracyjnym znajdzie się informacja nt. głównego właściciela oraz współwłaściciela. Jeszcze raz podkreślmy: najkorzystniejszą opcją jest to, gdy właścicielem jest osoba mająca maksymalne zniżki u ubezpieczyciela, a współwłaścicielem młody kierowca.

Jak podchodzą do tego ubezpieczyciele?

Firma ubezpieczeniowa obliczy składkę uwzględniając zniżki głównego właściciela pojazdu – ewentualnie współwłaściciela, przy czym będą one wtedy niższe. Nie ma konieczności stawiania się w biurze ubezpieczyciela przez wszystkich właścicieli – polisę można zawrzeć przez Internet.

Po zawarciu ubezpieczenia młody kierowca zacznie wypracowywać własne zniżki, jednocześnie płacąc znacznie niższą składkę. Trzeba natomiast pamiętać, że w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel potrąci zniżki każdemu z właścicieli pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie