Wypowiedzenie umowy OC – dowiedz się, jakich błędów nie popełniać i szybko dopełnić formalności

Jerzy Biernacki
16.01.2017

Z reguły wypowiedzenie umowy OC nie jest możliwe, jednak istnieje kilka przypadków pozwalających na rezygnację z polisy. Chociaż formalności z tego tytułu można dopełnić dość szybko, popełnienie błędów utrudnia wypowiedzenie umowy.

Ubezpieczenie OC jest polisą obligatoryjną, która obowiązuje zazwyczaj przez okres 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Procedura wypowiedzenia umowy OC jest dość prosta. Wystarczy złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z obowiązkowego ubezpieczenia i gotowe. Tyle w teorii, ponieważ w praktyce właściciele pojazdów popełniają wiele błędów. Błędów, które sprawiają, że dopełnienie formalności ciągnie się tygodniami.

Błąd 1. Wypowiedzenie umowy OC bez przyczyny

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe w kilku konkretnych przypadkach. Właściciel pojazdu nie może więc zrezygnować z polisy bez wyraźnego powodu - np. tylko dlatego, że znalazł atrakcyjniejszą ofertę w konkurencyjnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy:

  • ubezpieczający rezygnuje z umowy zawartej na odległość, tj. przez telefon lub internet;
  • doszło do zdublowania polisy - ubezpieczający nie zrezygnował z poprzedniej umowy w określonym terminie i wykupił nowe ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela;
  • nowy właściciel pojazdu używanego chce wykupić polisę u swojego ubezpieczyciela;
  • zbliża się termin ważności aktualnie obowiązującej umowy ubezpieczeniowej.

Błąd 2. Złożenie wypowiedzenia umowy OC po terminie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczający ma prawo dokonać wypowiedzenia umowy OC z konkretnych powodów, pamiętając o zachowaniu odpowiednich terminów. O ile w przypadku rozwiązania umowy przedłużonej automatycznie lub umowy podpisanej z poprzednim właścicielem auta wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym momencie, tak w pozostałych przypadkach trzeba trzymać się ściśle określonych terminów.

  • Z umowy OC zawartej na odległość można zrezygnować w terminie 30 dni od podpisania dokumentu.
  • Z umowy OC, której ważność dobiega końca, można zrezygnować nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy.

Problemy wynikają z faktu, że liczy się termin dostarczenia dokumentów do centrali towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba więc wypowiedzenie wysłać odpowiednio wcześniej - tak, by wniosek dotarł na czas. Wyjątek stanowi wysyłka dokumentów Pocztą Polską - wówczas liczy się data nadania.

Błąd 3. Wypowiedzenie umowy OC przez poprzedniego właściciela pojazdu

Zdarzają się sytuacje, kiedy nowy właściciel samochodu nie chce korzystać z wykupionego przez sprzedawcę ubezpieczenia OC. Z takiej polisy można zrezygnować składając wypowiedzenie umowy OC. Błędem jest jednak składanie dokumentów przez poprzedniego właściciela. Warto mieć świadomość, że polisa przypisywana jest do konkretnego pojazdu, a nie osoby. Dlatego po sprzedaży lub zakupie auta wypowiedzenie umowy OC powinien złożyć nabywca.

Chcąc mieć pewność, że wypowiedzenie umowy OC przebiegnie sprawnie i bez kłopotów, należy wystrzegać się wyżej wymienionych błędów. Błędów, które mogą skutkować niemożnością rezygnacji z aktualnego ubezpieczenia przez okres trwania umowy, zazwyczaj 12 miesięcy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie