Citizen Development a platforma BFT24

Jerzy Biernacki
01.02.2023

Cykliczne i nieuniknione zmiany w gospodarce, otoczeniu korporacyjnym zmuszają przedsiębiorstwa co pewien czas do rewizji swoich strategii biznesowych. Ponieważ firmy przechodzą ciągłą transformację cyfrową, ich zespoły informatyków oraz programistów są przeciążone pracą i poddane ciągłej presji związanej z realizacją zaplanowanych zadań oraz dochowaniem terminów. I tutaj z pomocą przychodzi Citizen Development.   

Citizen development to termin używany do opisania najnowszego trendu w przedsiębiorstwach, które upoważniają pracowników nie będących informatykami lub programistami do współpracy z działami IT w celu tworzenia aplikacji biznesowych, bądź korzystania z zewnętrznych aplikacji, systemów lub platform do rozwiązywania problemów biznesowych.

Citizen Development to cały paradygmat, który jest na dobrej drodze do zmiany sposobu myślenia w przedsiębiorstwach dotyczącego wykorzystywania oprogramowania.  Citizen development jest definiowany jako proces, w którym pracownicy nieprzeszkoleni w zakresie IT zostają w pewnym sensie programistami i stają się tzw. Citizen Developers.

Citizen developer to osoba mająca zaawansowane, ponadprzeciętne umiejętności informatyczne oraz posiadająca szeroką wiedzę na temat procesów przebiegających w poszczególnych działach firmy lub nawet w całym przedsiębiorstwie. Dzięki temu może pracować wydajnie, łatwo automatyzować procesy za pomocą narzędzi, systemów citizen development, zwiększając produktywność i efektywność organizacji. Citizen developer „uwalnia” informatyków i programistów, aby mogli skupić się na pracy o wyższym priorytecie, dzięki czemu zmniejszają się zaległości w pracy działów IT, a przede wszystkim zmniejszają się koszty operacyjne firmy.

Citizen developer musi mieć dogłębną wiedzę na temat procesów biznesowych w organizacji, niedoskonałych i nieefektywnych procesów i tzw. wąskich gardeł. Pomaga mu to analizować i tworzyć odpowiednie narzędzia, aplikacje, które rozwiązują problemy, są pomocne i dostosowane do celów przedsiębiorstwa. 

Citizen developer musi działać jako łącznik zapewniający bezproblemową współpracę między biznesem a działem IT, aby wspólnie osiągnąć cele organizacyjne. Musi być także wysoce zmotywowany do samokształcenia i podnoszenia kwalifikacji.  

Rosnący popyt na doświadczonych programistów, rosnące koszty outsourcingu przyczyniły się do znaczącego wzrostu zapotrzebowania na narzędzia citizen development w przedsiębiorstwach podążających za trendami digitalizacji. Prognozy firmy Gartner, amerykańskiego giganta analityczno-badawczego, specjalizujące się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami mówią, że do 2023 roku liczba osób wykorzystujących narzędzia citizen development w dużych przedsiębiorstwach będzie czterokrotnie większa od liczby zatrudnianych w nich programistów. Gartner szacuje, że zapotrzebowanie rynku na aplikacje citizen development będzie rosło co najmniej 5 razy szybciej niż tradycyjne działy IT mogłyby obsłużyć, a 70% aplikacji w dużych przedsiębiorstwach będzie korzystać z platform programistycznych. 

Natomiast analitycy firmy badawczo-doradczej Forrester szacują, że do 2024 roku rynek platform wykorzystywanych przez citizen developerów osiągnie wartość 14 miliardów USD, a do 2030 roku aż 187 mld USD.    

Narzędzia citizen development już teraz wykorzystuje się w wielu przedsiębiorstwach, głównie w działach takich jak obsługa klienta, HR, badania i rozwój oraz finanse. 

Citizen development napędza kulturę innowacji i cyfryzacji, która zapewnia wydajność w całej organizacji. Coraz więcej firm podejmuje działania na rzecz jego rozwoju. Firmy zdają sobie sprawę, że narzędzia te mogą usprawnić rozwój całej organizacji, mogą zwiększyć wydajność zarówno na poziomie poszczególnych działów, jak i całego przedsiębiorstwa.

Citizen Development może pomóc także Twojej firmie w budowaniu elastyczności biznesowej, znacznie zwiększyć produktywność, automatyzację procesów oraz zwiększyć zrównoważony rozwój.

Aktualnie wiele firm pracuje nad rozwiązaniami wspierającymi firmy w tym zakresie. Jednym z rozwiązań jest system i platforma BFT24. Platforma ta dedykowana jest do obsługi dokumentów z nastawieniem na różnego rodzaju dokumenty finansowe. Umożliwia tworzenie sprawozdań XBRL wg taksonomii ESEF, a także publikację i tokenizację NFT zapisanych dokumentów w bazie BlockChain. Funkcjonalność ta może być wykorzystywana zarówno do tworzenia rejestru dla prostych spółek akcyjnych, realizacji anonimowych głosowań w radach nadzorczych lub zgromadzeniach wspólników, czy do zarządzania własnością dokumentu finansowego. Doskonały uzupełnieniem tego obszaru jest obszar meta obiektów i algorytmów Machine Learning.  Więcej informacji na stronie internetowej spółki www.bft24.com

Autor: Robert Nowicki, Monika Bednarz - Ziembińska

bft

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie