W zapisach dotyczących produktów ubezpieczeniowych bardzo często można się spotkać z pojęciem regresu ubezpieczeniowego. To ważne zagadnienie, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę w kontekście odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.
Regres ubezpieczeniowy to prawo ubezpieczyciela do dochodzenia zwrotu wypłaconego odszkodowania od osoby trzeciej, która jest odpowiedzialna za szkodę. Pisząc w pewnym uproszczeniu: ubezpieczyciel po wypłacie odszkodowania poszkodowanemu, ma prawo zwrócić się do sprawcy z żądaniem zwrotu tych środków.
Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych. Przykładem może być sytuacja, w której Jan Kowalski spowodował wypadek drogowy będąc pod wpływem alkoholu. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie poszkodowanemu, a następnie wystąpił do sprawcy o zwrot tych pieniędzy.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje regresu ubezpieczeniowego, czyli:
Regres ubezpieczeniowy nie zawsze jest możliwy. Ograniczenia mogą wynikać z zapisów umowy ubezpieczeniowej oraz przepisów prawa. Ważnym elementem jest tutaj stopień winy i okoliczności, w jakich doszło do szkody. Regres nie nastąpi, gdy np. sprawca nie popełnił przestępstwa, a wyrządzona szkoda nastąpiła w wyniku nieumyślnego działania.