Dla części osób wypełnianie elektronicznie deklaracji PIT wiąże się z wieloma problemami oraz dużą ilością czasu, spędzoną przed ekranem komputera. Nie jest to jednak aż takie trudne, jak wielu osobom mogłoby się wydawać, dlatego w tym artykule przedstawimy w kilku krokach, jak wypełnić taką deklarację, aby już po kilku minutach była ona gotowa do wysłania do Urzędu Skarbowego.
Jak wypełnić deklarację PIT online?
Poniżej znajduje się instrukcja, jak należy wypełnić deklarację PIT online. Cała procedura została przedstawiona krok po kroku:
- Krok 1 – Na początku należy w przeznaczonym do tego programie uzupełnić swoje dane. Można to zrobić ręcznie bądź wczytać swoje zeznanie w programie e-pity. Taką możliwość daje np.: program Twój e-PIT, który ułatwia znacząco wypełnianie całej deklaracji. W przypadku, gdy podatnik rozlicza się wspólnie ze swoim współmałżonkiem, konieczne jest również uwzględnienie jego/jej danych.
- Krok 2 – W przypadku posiadania innych przychodów niż te wykazane w programie Twój e-PIT, należy samodzielnie je do owego programu wpisać. Cały proces wygląda w ten sposób, że bierze się dany PIT, nadaje mu się nazwę w programie i przepisuje do programu dokładne kwoty, widniejące w dokumencie. Po wypełnieniu program poprosi o weryfikację, aby mieć pewność, że wszystko zostało zrobione prawidłowo.
- Krok 3 – program Twój e-PIT automatycznie wprowadza do deklaracji PIT, przysługujące danemu podatnikowi ulgi. Może się jednak zdarzyć, że owe ulgi nie zostaną wprowadzone w całości bądź ich kwoty nie będą prawidłowe. W takim przypadku należy samodzielnie zmodyfikować deklarację. Warto być na tym punkcie bardzo uważnym, gdyż są to dodatkowe pieniądze, które można zyskać.
- Krok 4 – ostatnim krokiem jest wysłanie deklaracji PIT. Można to zrobić szybko i wygodnie poprzez internet, przesyłając dokument na serwery Ministerstwa Finansów. Gdy deklaracja dotrze na serwery Ministerstwa Finansów, podatnik zostanie niezwłocznie o tym powiadomiony. Potwierdzeniem jest wygenerowanie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Innym rozwiązaniem jest wydrukowanie deklaracji i wysłanie jej pocztą bądź osobiste doręczenie do Urzędu Skarbowego.
Bardzo ważne jest również to, że każda deklaracja PIT musi być podpisana. W przypadku deklaracji: PIT-39, PIT-38, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-16 możliwe jest podpisanie się przy pomocy danych autoryzacyjnych. Dotyczy to zarówno zeznania rocznego, jak i korektę zeznania rocznego.
Z jakich ulg podatkowych można skorzystać?
Osoby, rozliczające się z PIT-36, PIT-37, PIT-28 mogą korzystać z różnych ulg podatkowych. Do takich ulg należą m.in.:
- ulga abolicyjna (ulga dla podatników, uzyskujących dochody za granicą),
- ulga na internet,
- ulgę rehabilitacyjną,
- ulgę termomodernizacyjną - ocieplenie domu,
- strata z lat wcześniejszych,
- ulga z tytułu zapłaconych składek ZUS, składek na IKZE (Indywidualne konto zabezpieczenia społecznego) oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- ulgę z tytułu wychowywania dzieci,