Bankowy kredyt to jedna z najpopularniejszych form finansowania biznesu. Jest dostępna praktycznie dla każdego przedsiębiorcy, którego działalność ma już jakiś rynkowy staż. Banki chętnie udzielają kredytów firmowych, ponieważ są to produkty dość wysoko oprocentowane, a ponadto przedsiębiorca to typ raczej „pewnego” dłużnika: zwłaszcza dotyczy do osób mających jednoosobową działalność gospodarczą (odpowiadających za zobowiązania prywatnym majątkiem). Jeśli przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu firmowego, to podejdź do sprawy w sposób odpowiedzialny i koniecznie pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
Najgorszym pomysłem, na jaki możesz wpaść, jest zaciągnięcie kredytu na obsługę bieżącej działalności firmy. Taka potrzeba świadczy o jednym: masz poważne problemy z zachowaniem płynności finansowej, a kredyt tylko pogorszy Twoją sytuację.
Kredyt firmowy ma sens wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście jest Ci niezbędny do sfinansowania np. zakupu maszyny czy oprogramowania, a z biznesplanu jasno wynika, że w krótkim czasie przyczyni się to do realnego zwiększenia konkurencyjności Twojej firmy. Takiego kredytu nie należy zaciągać na zachcianki, a tym bardziej na spłacanie wierzytelności czy uregulowanie pensji pracowników.
Kredyt bankowy zawsze należy traktować w kategoriach ostateczności. Choć takie produkty finansowe są względnie bezpieczne, to jednak pamiętaj, że bank nigdy nie udzieli Ci pożyczki za darmo. Wysokie odsetki mogą spowodować, że Twoja firma dostanie zadyszki, zwłaszcza jeśli planowana inwestycja nie wypali.
Dobrze więc będzie sprawdzić, czy naprawdę nie masz innej możliwości sfinansowania swojego pomysłu. Rozważ opcję skorzystania z pomocy tzw. aniołów biznesu. Być może warto poszukać inwestora? A może najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zaciśnięcie pasa i uzbieranie kapitału we własnym zakresie?
Banki prześcigają się w ofertach kredytów firmowych, dlatego nie ma żadnego powodu, abyś zgadzał się na pierwszą-lepszą propozycję. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, ale koniecznie takiego, który ma doświadczenie w obsłudze klientów biznesowych.
Praktyka pokazuje, że o kredyt firmowy warto wnioskować w tym banku, w którym przedsiębiorca ma konto. Taka oferta może się okazać bardzo korzystna, a dodatkowo odpadnie nam wówczas konieczność przechodzenia dość długiego procesu oceny zdolności i wiarygodności kredytowej klienta (bank sięgnie po prostu po informacje, do których ma łatwy dostęp).