Co nam daje kredyt konsolidacyjny?

Antoni Kwapisz
11.01.2016

Problem nadmiernego zadłużenia dopada wielu Polaków. Wynika to z tego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji wynikających z zaciągniętych zobowiązań. Kupują rzeczy na które ich nie stać, z jednego kredytu robi się 5 i okazuje się, że nie potrafią sobie poradzić z takim zadłużeniem. Wtedy z pomocą może przyjść kredyt konsolidacyjny.

Dzięki temu rozwiązaniu możemy połączyć nasze zadłużenia i zamiast np. pięciu, płacić jedną ratę, która w sumie jest niższa od sumy wcześniejszych zobowiązań. Jest to niewątpliwie zaleta, jednak jak wszystko, kredyt konsolidacyjny posiada również wady. Zmniejszenie raty powoduje wydłużenie czasu spłaty zobowiązania, co wiąże się również z większymi kosztami zadłużenia.

O czym należy pamiętać przy konsolidacji zadłużeń?

Dzięki konsolidacji kredytów możemy przede wszystkim uporządkować nasze zobowiązania. Nasze długi zostają przeniesione do jednego banku, co pozwala na spłacanie ich jedną ratą. Możemy również dostosować termin spłaty kredytu do naszych preferencji, np. do terminu, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie. Jak już było wspomniane wcześniej okres spłaty kredytu się wydłuża, jednak powoduje to wzrost kosztów zadłużenia.
Warto zauważyć, że przy okazji konsolidacji kredytów, bank może nam oddać do dyspozycji więcej środków niż jest nam potrzebne, czyli w ramach konsolidacji udzielić jeszcze jednego kredytu. Ważną informacją jest również to, że przy większych zobowiązaniach typu kredyt mieszkaniowy, bank będzie wymagał od nas odpowiedniego zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Jakie rodzaje kredytów możemy skonsolidować?

Tak naprawdę konsolidacją możemy objąć większość naszych zobowiązań. Może to być debet na koncie, zadłużenie z karty kredytowej, kredyty gotówkowe, kredyt samochodowy, bądź kredyt hipoteczny. Z konsolidacji mogą również skorzystać firmy, łącząc np. kredyty obrotowe i kredyty inwestycyjne. Pamiętajmy, że od pewnej kwoty banki będą wymagały od kredytobiorcy zabezpieczenia. Może to być pewnym ograniczeniem dla wielu osób. Jednak przy konsolidacji nie dużych zadłużeń, kredyt konsolidacyjny nie będzie wymagał zabezpieczenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie