Zaciągając kredyt mieszkaniowy zawsze musimy złożyć w sądzie wniosek o ustanowienie hipoteki. Pełni ona funkcję zabezpieczenia spłaty kredytu. W dużym uproszczeniu: dzięki hipotece bank może zaspokoić swoje roszczenia z nieruchomości, gdyby klient przestał regulować raty. Wykreślenie hipoteki jest jednym z najradośniejszych momentów w życiu kredytobiorcy. Potrzebny do tego będzie jednak tzw. list mazalny.
List mazalny lub kwit mazalny to pismo, w którym wierzyciel zobowiązuje się do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Tym samym zrzeka się wszelkich roszczeń z tytułu przyznanego świadczenia finansowego, a dokładnie kredytu.
Tylko na podstawie listu mazalnego sąd może usunąć wpis o hipotece. Kwit wystawia bank lub inna instytucja, która zabezpieczyła swoje roszczenie na nieruchomości (np. prywatna firma pożyczkowa). Dłużnik, który dysponuje listem mazalnym, zgłasza się z nim do sądu (do wydziału ksiąg wieczystych) i składa wniosek o wykreślenie hipoteki. Bez kwitu decyzja zawsze będzie odmowna.
Kwit mazalny może być wystawiony wyłącznie po całkowitej spłacie zadłużenia. W momencie, w którym dłużnik reguluje ostatnią ratę lub jednorazowo rozlicza się z bankiem, ten ma ustawowy obowiązek wystawić mu list mazalny potrzebny do wykreślenia hipoteki. Gdy to nastąpi, właściciel nieruchomości może nią już dowolnie dysponować, a wszelkie roszczenia banku są uznawane za niebyłe.
Ustawa nie reguluje dokładnie tej kwestii, stąd dla świętego spokoju warto we własnym zakresie skontaktować się z bankiem i poprosić o jak najszybsze wystawienie listu mazalnego. Niektóre banki (np. PKO BP) wystawiają kwit bez wezwania i specjalnego wniosku, wysyłając go na adres klienta pocztą.
Bank powinien wystawić list mazalny w ciągu kilku do kilkunastu dni liczonych od momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Jeśli to nie nastąpiło, to należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i wyjaśnić przyczynę opóźnienia.
Na koniec jeszcze jedna ważna podpowiedź: spłacenie zadłużenia z automatu wygasza hipotekę, jednak nie powoduje jej wykreślenia z księgi wieczystej. To może nastąpić jedynie na wniosek właściciela dysponującego listem mazalnym.