Potencjalni kredytobiorcy muszą wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, by takie zobowiązanie móc w ogóle zaciągnąć. Banki zabezpieczają się w ten sposób przed niewypłacalnością swoich klientów. Okazuje się, że jednym z czynników, który na dobrą zdolność wpływa, jest historia kredytowa. Kredytobiorca nie ma jednak obowiązku jej posiadania.
Czym jest historia kredytowa?
Banki analizują sytuację klienta, który chce zaciągnąć kredyt gotówkowy. Przede wszystkim sprawdza źródło jego dochodu oraz wysokość miesięcznych zarobków. Kolejnym krokiem jest analiza jego historii kredytowej.
O takiej świadczą zapisy w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Tam odnotowane są wszelkie zobowiązania, jakie klient zaciągał w przeszłości. Tam również analityk znajdzie informacje o postępowaniu kredytobiorcy wobec zaciąganych zobowiązań. Czy spłacał raty w terminie, a może miał problem z wypłacalnością? Takie informacje dadzą obraz tego, jak sytuacja może wyglądać podczas współpracy z bankiem?
Kredyt gotówkowy dla początkujących
Czy oznacza to jednak, że historia kredytowa jest konieczna? Oczywiście, że nie, bo przecież dla każdego z nas któryś kredyt gotówkowy jest tym pierwszym. Należy jednak wiedzieć, że banki mogą oferować takim klientom zupełnie inne warunki kredytowe.
Osoby, które wnioskują o zewnętrzne wsparcie finansowe tego rodzaju po raz pierwszy, muszą mieć na uwadze, że oprocentowanie takiego zobowiązania będzie wyższe. Bank może też pobrać wyższą prowizję za uruchomienie kredytu albo kredytobiorca będzie musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Często stosowaną taktyką jest też konieczność wniesienia wkładu własnego.
Lepiej nie mieć historii kredytowej niż mieć złą
Rzeczywiście tak jest. Osoby, które nigdy wcześniej nie podejmowały się spłaty zobowiązań kredytowych, są dla banków ryzykowne. Analityk nie może ustalić na przykład jego nawyków finansowych. Z drugiej jednak strony, kredytobiorcy, którzy w przeszłości zaciągali już przynajmniej jeden kredyt gotówkowy, którego nie spłacali w terminie, są postrzegani negatywnie.
Zupełnie nowi klienci banków mogą otrzymać nieco gorsze warunki takich zobowiązań, ale kredytobiorcy znajdujący się na tzw. czarnej liście, nie otrzymają ich wcale.
Warunki banków
Osoby, które zaciągają kredyt gotówkowy pierwszy raz, muszą wykazywać stałe dochody o określonej wysokości. Co więcej, wymagany jest od nich wkład własny – na przykład przy kredytach celowych albo dodatkowe zabezpieczenie – na przykład w postaci ubezpieczenia, poręczycieli albo mienia pod zastaw.
Kredytobiorcy, którzy planują w przyszłości zaciągnąć kredyt o dużej wartości, powinny się do tego kroku odpowiednio przygotować. Czasem warto budować swoją historię kredytową, nabywając rozmaite produkty banku, nawet te o niskiej wartości. Karta kredytowa, kredyt gotówkowy na niedużą sumę albo raty za sprzęt AGD czy RTV są doskonałym pomysłem. O ile rzecz jasna klient banku będzie wywiązywał się w pełni z warunków umowy, jakie stawia instytucja.
Artykuł partnera.