Zakupy ratalne są w naszym kraju powszechne. Coraz częściej chcą z nich korzystać także obcokrajowcy, którzy emigrowali do Polski w celach zarobkowych – dotyczy to zwłaszcza Ukraińców. Okazuje się, że cudzoziemiec może bez większego problemu kupić nad Wisłą sprzęt na raty, o ile spełni kilka podstawowych warunków stawianych przez banki (to one kredytują taki zakup). Wymieniamy je w naszym poradniku.
Na zakup ratalny może się zdecydować wyłącznie obcokrajowiec, który przebywa w naszym kraju legalnie. Musi to potwierdzić jednym z wymaganych przez banki dokumentów, mianowicie:
Na tym jednak nie koniec. Do wniosku o rozłożenie zakupu sprzętu na raty obcokrajowiec musi jeszcze dołączyć dokument poświadczający osiąganie przez niego dochodów. Banki akceptują tutaj dokładnie te same dokumenty, co w przypadku polskich obywateli, czyli:
Obcokrajowiec, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, musi natomiast przedstawić wydruk z bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Choć zakup sprzętu na raty nie powinien stanowić wielkiego problemu dla legalnie przebywającego w Polsce obcokrajowca, to należy bardzo uważać na pułapki zastawione przez banki w umowach kredytowych. Najczęstszą z nich jest obowiązek wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, co znacząco podwyższa koszt zakupu ratalnego.
Zalecamy więc, aby osoby, które nie mówią biegle po polsku, udały się do punktu ratalnego w sklepie w towarzystwie zaufanego Polaka, który przejrzy treść umowy i znajdzie w niej ewentualne niekorzystne zapisy.
Warto również wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każda umowa kredytowa – również zawarta stacjonarnie – może zostać rozwiązana bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od jej podpisania.