Czy obcokrajowiec może kupić w Polsce sprzęt na raty?

Andrzej Winnicki
07.05.2019

Zakupy ratalne są w naszym kraju powszechne. Coraz częściej chcą z nich korzystać także obcokrajowcy, którzy emigrowali do Polski w celach zarobkowych – dotyczy to zwłaszcza Ukraińców. Okazuje się, że cudzoziemiec może bez większego problemu kupić nad Wisłą sprzęt na raty, o ile spełni kilka podstawowych warunków stawianych przez banki (to one kredytują taki zakup). Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wymagane dokumenty

Na zakup ratalny może się zdecydować wyłącznie obcokrajowiec, który przebywa w naszym kraju legalnie. Musi to potwierdzić jednym z wymaganych przez banki dokumentów, mianowicie:

  1. Kartą pobytu z wydanym zezwoleniem na osiedlenie się lub pobyt rezydenta długoterminowego.
  2. Dokumentem potwierdzającym prawo stałego pobytu lub zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela.
  3. Kartą pobytu lub kartą stałego pobytu członka rodziny obywatela.

Na tym jednak nie koniec. Do wniosku o rozłożenie zakupu sprzętu na raty obcokrajowiec musi jeszcze dołączyć dokument poświadczający osiąganie przez niego dochodów. Banki akceptują tutaj dokładnie te same dokumenty, co w przypadku polskich obywateli, czyli:

  • Umowę o pracę
  • Umowę cywilnoprawną z zachowaną ciągłością (zwykle wymaga się minimum półrocznego okresu zatrudnienia w oparciu o taką umowę)
  • Druku PIT za ostatni rok podatkowy
  • Odcinek emerytury/renty

Obcokrajowiec, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, musi natomiast przedstawić wydruk z bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Na co uważać?

Choć zakup sprzętu na raty nie powinien stanowić wielkiego problemu dla legalnie przebywającego w Polsce obcokrajowca, to należy bardzo uważać na pułapki zastawione przez banki w umowach kredytowych. Najczęstszą z nich jest obowiązek wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, co znacząco podwyższa koszt zakupu ratalnego.

Zalecamy więc, aby osoby, które nie mówią biegle po polsku, udały się do punktu ratalnego w sklepie w towarzystwie zaufanego Polaka, który przejrzy treść umowy i znajdzie w niej ewentualne niekorzystne zapisy.

Warto również wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każda umowa kredytowa – również zawarta stacjonarnie – może zostać rozwiązana bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.