Dlaczego warto spłacać raty kredytu na czas?

Remigisz Szulc
08.03.2021

Pytanie postawione w tytule tego poradnika może się wydawać co najmniej dziwne, ale naprawdę nie brakuje osób, które wręcz celowo opóźniają przelanie pieniędzy za miesięczną ratę kredytu na konto banku. Dlaczego? Ponieważ chcą w ten sposób zyskać więcej czasu i dłuższej nacieszyć się gotówką. Takie postępowanie jest bardzo ryzykowne. Dużo mądrzej jest spłacać raty kredytu na czas, co uzasadniają te argumenty.

Budujesz dobre relacje z bankiem

A to może Ci się kiedyś przydać. Nawet jeśli nie planujesz zacieśniać relacji z bankiem i marzysz o tym, żeby jak najszybciej się z nim rozstać, to musisz mieć świadomość, że życie bywa nieprzewidywalne. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał np. wystąpić z wnioskiem o odroczenie spłaty raty. Jeśli wcześniej byłeś lojalnym klientem, sumiennie wywiązującym się ze swoich obowiązków, to będziesz mieć dużo większą szansę na pozytywną decyzję.

Nie ryzykujesz dodatkowych opłat

Pamiętaj, że każde spóźnienie w płatności raty kredytu naraża Cię na dodatkowe koszty naliczane przez bank. Zapłacisz nie tylko za pisemny monit, ale w niektórych bankach nawet za telefon z przypomnieniem o przekroczeniu terminu płatności raty. Szkoda jest tracić w ten sposób ciężko zarobione pieniądze, a bank ma pełne prawo do naliczania podobnych opłat w stosunku do nierzetelnego klienta.

Kontrolujesz swój budżet

Regularne, terminowe spłacanie rat kredytu pozwala dużo lepiej zarządzać domowym budżetem. W ten sposób automatycznie kodujesz sobie w głowie, że rata jest najważniejszym miesięcznym wydatkiem i musisz ją uwzględniać w bilansie dochodów i rozchodów. Taka rutyna bardzo sprzyja utrzymywaniu dyscypliny finansowej, o co osoby zadłużone powinny bezwzględnie dbać.

Budujesz pozytywną historię kredytową

Kto wie, może w przyszłości postanowisz zaciągnąć kolejny kredyt, wziąć kartę kredytową lub kupić jakiś sprzęt na raty? W każdej z tych sytuacji bank najpierw sprawdzi Twoją historię kredytową i jeśli zobaczy, że regularnie spóźniałeś się z opłacaniem rat (jest to odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej), to może albo odmówić Ci przyznania kredytu, albo zaproponować znacznie gorsze warunki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie