Długi okres spłaty kredytu – czy to dobry wybór?

Krzysztof Jagielski
17.01.2024

Często przed zawarciem umowy kredytowej możemy wynegocjować w banku korzystny dla nas okres spłaty zobowiązania. Większość kredytobiorców upiera się przy tym, aby oddawać pieniądze możliwie jak najdłużej, co wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Im dłuższy okres, tym droższy kredyt

Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie rozumie tej zależności. Warto zatem zaznaczyć, że każdy dodatkowy miesiąc spłacania kredytu oznacza, że oddasz bankowi więcej pieniędzy w odsetkach od kapitału.

Z drugiej strony kusi niższa rata…

To, że rata przy dłuższym finansowaniu jest niższa, nie bierze się z niczego. Bank rozkłada kapitał na więcej rat, co oczywiście pozwala obniżyć ich wysokość, natomiast jednocześnie powoduje zwiększenie kosztu obsługi kredytu.

Dobrze wszystko policz

Zanim podejmiesz decyzję o zawarciu umowy kredytowej na wybrany okres, to policz, czy rzeczywiście opłaca Ci się upierać przy wydłużeniu terminu spłaty zobowiązania. Być może skrócenie umowy np. o rok czy dwa lata nie spowoduje aż tak odczuwalnego podwyższenia miesięcznej raty, natomiast pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na sumarycznym koszcie obsługi zobowiązania? W sieci znajdziesz wiele darmowych kalkulatorów, które pomogą Ci to dokładnie policzyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie