Podobno nie ma dobrych kredytów – są tylko te, które udało się spłacić. Coś w tym oczywiście jest, ale dla wielu osób posiłkowanie się kredytem hipotecznym jest jedyną sensowną opcją zamieszkania „na swoim”. Każdy bank ma w swojej ofercie ten produkt, ponieważ wieloletnie kredyty są dla instytucji finansowych prawdziwą żyłą złota. Tym bardziej warto bardzo cierpliwie rozejrzeć się po rynku i znaleźć dla siebie dobry kredyt hipoteczny. Co to właściwie oznacza?
Jest to bez wątpienia najważniejsza kwestia, o której po prostu musi pamiętać każda osoba zaciągająca tak długie zobowiązanie finansowe. Postaraj się znaleźć kredyt, którego rata nie będzie wyższa niż 30-40% Twoich dochodów. Dzięki temu nie tylko będzie Cię stać na jego regularne spłacanie w dobrych czasach, ale też wtedy, gdy w Twojej branży zapanuje bessa.
Warto również wspomnieć o tym, że kredyt nigdy nie powinien w 100% finansować przedmiotu zakupu. Jeśli musisz zaciągnąć tak wysokie zobowiązanie, to zwyczajnie nie stać Cię na daną nieruchomość. Zejdź na ziemię, bo możesz wpaść w poważne tarapaty.
Zaciągając kredyt hipoteczny nie zakładaj, że będziesz go spłacać przez cały okres obowiązywania umowy. Im szybciej zgromadzisz kapitał pozwalający Ci pożegnać się z bankiem, tym lepiej. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie są warunki wcześniejszej spłaty – banki uwielbiają zniechęcać do tego klientów, pobierając od nich wysokie prowizje.
Już na etapie wybierania konkretnej oferty policz, w jakim czasie będziesz w stanie spłacić cały kredyt i tym samym zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na odsetkach. Jeśli kwota kredytu jest ogromna, co zmusi Cię do zaharowywania się przez 30 lat na rzecz banku, to taki produkt nie jest dobrym kredytem.
Chodzi o to, aby mieć taką sytuację finansową (zdolność kredytową, wkład własny), aby móc świadomie wybrać najlepszą ofertę na rynku. Najmniej opłacalne są te kredyty, do których wzięcia zmusza Cię sytuacja życiowa, bo np. inne banki odrzuciły Twoje wnioski. Możesz mieć wówczas pewność, że kredyt będzie korzystny wyłącznie dla banku, a nie dla Ciebie.
Nie da się tego oczywiście w 100% przewidzieć i żaden bank nie udzieli Ci gwarancji wysokości raty przez okres np. 30 lat. Jednak masz wszelkie instrumenty, aby zminimalizować ryzyko drastycznego wzrostu kosztu obsługi kredytu.
Przede wszystkim zaciągnij kredyt hipoteczny w walucie, w jakiej zarabiasz – np. w złotówkach. Unikniesz dzięki temu ryzyka kursowego. Poza tym wybierz kredyt, którego rata na starcie nie będzie stanowić ogromnego obciążenia dla Twojego budżetu. Jeśli w przyszłości rata wzrośnie o np. 50%, to nadal będzie Cię stać na jej spłacanie.
Pamiętaj o tych zasadach przed wybraniem konkretnej oferty kredytowej. Im lepiej zadbasz o swoje interesy na etapie negocjowania z bankami, tym łatwiej będzie Ci żyć z ciężarem posiadania wieloletniego zobowiązania finansowego.