Ile trwa uzyskanie leasingu na samochód?

Piotr Kowalczyk
18.04.2024

Leasing to wciąż najpopularniejsza forma finansowania samochodu dla firmy. Jest całkiem przejrzysta, otwiera drogę do optymalizacji podatkowej, a przy tym uzyskanie leasingu nie jest wcale takie trudne. Może być jednak czasochłonne. Dowiedz się, ile trwa cała procedura.

Wstępna decyzja kredytowa

Po pierwszym kontakcie z leasingodawcą i złożeniu wniosku leasingowe, bank dokonuje wstępnej oceny zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Ten etap zwykle trwa od 1 do 2 dni roboczych.

Zbieranie i weryfikacja dokumentów

Jest to najbardziej czasochłonny etap. Wnioskodawca musi dostarczyć wymagane dokumenty, takie jak dokumenty finansowe firmy, dowód osobisty czy dane dotyczące pojazdu (te zwykle zapewnia dealer samochodowy).

W zależności od tego, jak szybko uda się zgromadzić i przekazać wspomniane dokumenty, ten etap może zająć od kilku dni do nawet tygodnia.

Ważne jest również to, czy leasingobiorca dokonuje wpłaty inicjalnej na poczet zabezpieczenia leasingu. Jeśli tak, to trzeba doliczyć czas potrzebny na jej zaksięgowanie na koncie leasingodawcy lub dealera.

Ostateczna decyzja i podpisanie umowy

Po pozytywnej weryfikacji dokumentów i finalnym zatwierdzeniu wniosku przez leasingodawcę, strony mogą przejść do podpisania umowy leasingowej, co zwykle ma miejsce w lokalnym oddziale banku lub u dealera. Można to załatwić w ciągu jednego dnia.

Rejestracja i dostarczenie pojazdu

Czas dostawy pojazdu może się różnić w zależności od tego, czy jest to samochód już zarejestrowany w Polsce, czy dopiero podlegający pierwszej rejestracji. Zwykle cała procedura rejestracyjna zamyka się w około 2-3 dniach roboczych.

W dniu rejestracji trzeba jeszcze ubezpieczyć samochód i dopiero wtedy można go oficjalnie odebrać od dealera.

Jak widać przeciętny czas załatwienia leasingu samochodu wynosi od około tygodnia do nawet dwóch tygodni roboczych, choć zdarza się, że cała procedura mocno się wydłuża – na przykład z powodu okresu urlopowego, przypadających dni świątecznych etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie