Jak się przygotować na wzrost raty kredytu hipotecznego?

Mateusz Nowak
06.08.2018

Kredyt hipoteczny to tzw. zobowiązanie wieloletnie, co oznacza, że przeciętny kredytobiorca będzie regulować raty przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki temu wysokość rat jest akceptowalna i nie nadwyręża nadmiernie budżetu domowego. Nie można jednak zakładać w ciemno, że rata pozostanie na takim samym poziomie przez cały okres obowiązywania umowy. Może się zdarzyć (a wręcz jest to bardzo prawdopodobne), że w pewnym momencie bank znacznie podwyższy wysokość raty, na co wpływ ma chociażby sytuacja na rynku walutowym czy wskaźnik stóp procentowych. Jak się na to przygotować? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najważniejsza rada brzmi: przewiduj zagrożenie. Miej świadomość, że rata Twojego kredytu może wzrosnąć w każdej chwili. Dlatego już od pierwszego dnia życia z kredytem staraj się oszczędzać i odkładać środki na nadpłatę lub wręcz wcześniejszą spłatę zobowiązania. Jeśli możesz sobie pozwolić jedynie na minimalne oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, to także z tego nie rezygnuj.

Gromadząc niewielkie kwoty na osobnym koncie będziesz mieć dostęp do środków, które w przyszłości pomogą Ci sfinansować podwyżkę raty. Dzięki temu nie odczujesz wzrostu wartości zobowiązania w budżecie domowym. Oszczędzanie to zatem podstawa!

Nie bierz na siebie innych zobowiązań

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny? Przyjmij do wiadomości, że właśnie wyczerpałeś swój limit zadłużenia. Z tego powodu nie bierz już więcej kredytów, nie kupuj żadnego sprzętu na raty. Im mniej będziesz komuś winien, tym łatwiej poradzisz sobie z problemem rosnącej raty.

Pamiętaj o podstawowej zasadzie ekonomii osobistej. Nie możesz wydawać więcej niż zarabiasz. Policz, ile zostaje Ci w domowym budżecie po odliczeniu raty kredytu hipotecznego. Teraz sprawdź, co się stanie, gdy rata nagle wzrośnie o np. 20%. Czy Twój budżet to zniesie? Jeśli tak, to w dalszym ciągu trzymaj dyscyplinę finansową. Jeśli nie, to nie pozostaje Ci nic innego, jak poszukać dodatkowych źródeł dochodu lub wdrożyć poważny plan oszczędnościowy.

Negocjuj z bankiem

Jeśli rata kredytu hipotecznego wzrośnie tak bardzo, że będziesz mieć problemy z jej regulowaniem, musisz skontaktować się z bankiem i poinformować go o tym. Spokojnie, w banku też pracują ludzie. Poza tym tej instytucji naprawdę zależy na tym, abyś w dalszym ciągu rzetelnie spłacał raty. Istnieje więc pole do negocjacji.

Jeśli wzrost raty ma związek np. z podwyższeniem stóp procentowych lub drożejącą walutą, zaproponuj bankowi obniżenie jego marży. Na Twoją korzyść zadziała to, że do tej pory nie spóźniłeś się z płatnością żadnej raty. Dodatkowym atutem będzie wzrost wartości nieruchomości. Być może więc uda Ci się wynegocjować zmianę warunków. Jeśli nie, to zawsze zostaje Ci jeszcze opcja refinansowania kredytu, czyli przeniesienia go do innego banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie