Podstawowym etapem ubiegania się o kredyt – zwłaszcza hipoteczny – jest zadeklarowanie osiąganego dochodu. Oczywiście bank nie musi i w większości przypadków nie chce uwierzyć klientowi na słowo. Potrzebne jest jeszcze wiarygodne udokumentowanie dochodu. W jaki sposób można to zrobić? Które metody są akceptowane przez banki? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Bank zawsze w pierwszej kolejności prosi klienta o przedstawienie takiego zaświadczenia, które można uzyskać u pracodawcy. Warto wcześniej upewnić się, czy bank nie wymaga wystawienia dokumentu na specjalnym druku, który otrzymuje się od doradcy kredytowego.
Jest to opcja znacznie rzadziej praktykowana, dostępna praktycznie wyłącznie dla kredytobiorców z doskonałą historią kredytową. Oświadczenie może również wystarczyć, gdy wnioskujemy o zakup czegoś na raty. W takiej sytuacji kredytobiorca po prostu deklaruje wysokość dochodów i fakt zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny.
Lub analiza stanu konta online. Z tej opcji mogą skorzystać osoby, które wnioskują o kredyt w banku, który prowadzi już ich rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W takiej sytuacji bank ma zaufanie do klienta i może udzielić mu kredytu tylko na podstawie analizy wpływów na konto. Takie rozwiązanie jest często praktykowane przy udzielaniu kredytów online czy debetów w koncie.
Wypełniony formularz PIT za ostatni rok podatkowy jest coraz częściej honorowany przez banki. Można się już nawet spotkać z ofertami typu „Przynieś PIT a dostaniesz kredyt gotówkowy”. Formularz rozliczenia podatku za ubiegły rok pozwala szczegółowo ustalić faktyczny poziom dochodów klienta.
Warto przy tym wspomnieć, że czasami banki wymagają zarówno przedstawienia PIT-a, jak i zaświadczenia od pracodawcy – będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy klient niedawno zmienił miejsce zatrudnienia. Standardowo PIT muszą też przedstawić osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Na koniec podkreślmy jeszcze, że fakt udokumentowania dochodów nie jest jeszcze równoznaczny z gwarancją otrzymania kredytu. Bank musi przeanalizować sytuację materialną klienta oraz zweryfikować przestawione informacje, np. kontaktując się z pracodawcą (takie przypadki się zdarzają).