Ofert pożyczek gotówkowych na rynku finansowym nie brakuje i można je znaleźć zarówno wśród propozycji banków, jak i wielu instytucji pozabankowych. Czym kierować się przy ich wyborze? Na co zwracać uwagę, gdy porównujemy między sobą pożyczki gotówkowe?
Jeżeli chodzi o wybór pożyczek gotówkowych, to mamy naprawdę bardzo wiele możliwości. Zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych możliwe jest zaciągnięcie tego typu zobowiązania, choć oczywiście na nieco innych warunkach, dodatkowo, weryfikacja także będzie nieco inna. Z łatwością z ofertami tego typu będzie można zapoznać się w internecie, co pokazuje też ranking pożyczek na uwagafinanse.pl/ranking-darmowych-pozyczek. Chcąc orientować się wśród poszczególnych produktów, najlepiej wiedzieć, na co zwracać uwagę, by tym samym dobrać dla siebie takie zobowiązanie, które w pełni spełni nasze wymagania i jednocześnie nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
Każdy chciałby pożyczyć w miarę jak największą ilość pieniędzy, by tym samym zrealizować swoje plany i marzenia. Prawda jest jednak taka, że decydując się na zadłużenie, trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Zarówno wysokość kwoty, jak i czas jej spłaty musi być dopasowany do tego, na co nas stać. Im wyższa pożyczka, tym wyższa rata. Można oczywiście wydłużyć okres spłaty z jednoczesnym obniżeniem wysokości comiesięcznego zobowiązania, jednak zazwyczaj wiąże się to także z wyższym oprocentowaniem i odsetkami, a co za tym idzie – wyższymi kosztami całej pożyczki. Dodatkowo mówi się, że wysokość naszych comiesięcznych zobowiązań nie powinna być wyższa niż 40% naszych dochodów, co będzie gwarantowało płynność finansową.
Maksymalna kwota możliwa do pożyczenia, a także czas spłaty zostały już omówione, warto jednak przyjrzeć się tym parametrom, które dla pożyczkobiorców zazwyczaj mają największe znaczenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o oprocentowanie, RRSO, a często i warunki przyznania. Różne rankingi, pokazują różne własności, będzie to też zależało od tego, czy chcemy pożyczkę bankową, czy pozabankową, w tym także tak zwane „szybkie pożyczki”, albo „pożyczki za darmo”. Każde z nich rządzi się swoimi prawami, co nie zmienia faktu, że należy je między sobą porównać.
Najważniejszym kryterium z pewnością będzie RRSO, które pokazuje nam, rzeczywisty koszt pożyczki. Zasada jest jedna – im niższe RRSO, tym taniej, choć w przypadku pożyczek krótkoterminowych, wysoki parametr nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Oczywiście zadłużając się na dłuższy czas, warto mieć to jednak na uwadze.
Druga kwestia to oprocentowanie. Może być ono stałe lub zmienne, jednak jego wysokość niewiele mówi o kosztach samej pożyczki, ponieważ przy niskim oprocentowaniu, ale wysokim RRSO wcale nie wyjdzie nas to taniej. Oprocentowanie odpowiada jednak za odsetki, a im jest wyższe, tym i one będą wyższe, a nasza rata będzie rosnąć. Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na liczne koszty dodatkowe jak prowizje, opłaty rejestracyjne czy opłaty za przedłużenie terminu.
Niezwykle istotne będzie także sprawdzenie firm, które oferują pożyczki gotówkowe. W przypadku banków, mamy do czynienia z większą gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ muszę one działać zgodnie z przepisami prawa bankowego. Inaczej wygląda to w przypadku parabanków i firm pożyczkowych, które funkcjonują zupełnie inaczej. Jeżeli decydujemy się na drugą opcję, najlepiej wybierać firmy sprawdzone, pewne i z doświadczeniem. Wiele mogą nam też powiedzieć opinie klientów, dzięki czemu będziemy mogli znaleźć instytucję rzetelną i godną zaufania, która nie naciągnie nas na niekorzystne warunki.
Artykuł partnera.