Jesteś studentem? Sprawdź jak już na tym etapie zbudować swoją wiarygodność kredytową!

Mateusz Nowak
15.09.2017

Coraz więcej młodych ludzi ma bardzo ambitny plan wejścia w dorosłe życie bez kredytowego bagażu na plecach. Piękna idea w większości przypadków pozostaje tylko ułudą, bo kupno mieszkania bez wspierania się pieniędzmi banku jest bardzo trudne. Dlatego rozsądniej jest założyć, że jednak za kilka lat zaciągniesz kredyt hipoteczny. Już teraz pomyśl o tym, jak zbudować swoją wiarygodność finansową. Możesz o to zadbać nawet będąc studentem bez dodatkowego źródła dochodu.

Kredyt studencki

Jest to bardzo popularna forma finansowania studiów i życia w obcym mieście, wybierana głównie przez studentów, którzy nie mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców. Kredyty studenckie, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone wyłącznie dla żaków. Cechuje je bardzo niskie oprocentowanie i odłożenie spłaty w czasie.

Sumienne spłacenie kredytu studenckiego będzie działać na Twoją korzyść podczas ubiegania się o „normalny” kredyt hipoteczny już po uzyskaniu dyplomu.

Sprzęt na raty

Trudno sobie wyobrazić współczesnego studenta niemającego własnego komputera. Jeśli nie stać Cię na gotówkowy zakup laptopa, to weź go na nieoprocentowane raty (większość sklepów oferuje taką opcję). Miesięczna rata nie powinna być zbyt wysoka i Twój skromny budżet raczej ją udźwignie.

Raty to też kredyt, dlatego informacja na ten temat trafi do Biura Informacji Kredytowej. Spłacaj raty bez opóźnień, a zostanie to odnotowane i zadziała na Twoją korzyść w przyszłości – w ten sposób po prostu zbudujesz swoją wiarygodność kredytową.

Karta kredytowa

Tutaj uwaga: karta kredytowa to wygodny, ale też stosunkowo niebezpieczny środek płatniczy. Jeśli nie będziesz spłacać zadłużenia w terminie bezodsetkowym, to musisz mieć świadomość, że koszty obsługi kredytu będą bardzo wysokie i mogą zrujnować Twój studencki budżet.

Posiadanie karty kredytowej jest natomiast bardzo dobrym sposobem na zbudowanie swojej wiarygodności w oczach banku, o ile oczywiście sumiennie spłacasz zadłużenie i aktywnie korzystasz z przyznanego limitu.

Konto bankowe

Nawet jeśli masz wątłe dochody (np. ze stypendium), to i tak warto założyć konto w banku. Większość instytucji ma w ofercie rachunki dla studentów, które są bardzo tanie w prowadzeniu lub wręcz nie trzeba w ogóle płacić za ich obsługę.

Posiadanie konta będzie Twoją kartą przetargową w sytuacji, gdybyś chciał w przyszłości zaciągnąć kredyt w tym samym banku.

Zbudowanie swojej wiarygodności kredytowej na etapie bycia studentem to bardzo ważna kwestia, szczególnie dla osób, które po uzyskaniu dyplomu chcą się jak najszybciej usamodzielnić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie