Kredyt czy pożyczka – co wybrać

Marek Szydełko
04.05.2016

Kiedy pilnie potrzebujemy gotówki i nie mamy szans na pozyskanie całej sumy z tytułu zbliżającej się wypłaty, na pierwszą myśl przychodzi nam kredyt lub pożyczka. Wtedy wydaje się, że to jedno i to samo. Dopiero gdy zabieramy się za formalności, a może już na etapie przeglądania ofert okazuje się, że są to zupełnie dwie różne propozycje, dwóch różnych instytucji. Na co będzie mógł liczyć potrzebujący, który naprawdę pilnie potrzebuje pieniędzy i nie ma czasu na długotrwałe formalności?

Kilka słów o kredycie

Kredyt to wsparcie finansowe proponowane przez bank dla osób, które wykazują się zdolnością kredytową. To oznacza, że kredytobiorca musi mieć pozytywną historię kredytową, odpowiednio wysokie dochody, a także zaświadczenie o tych dochodach. Z kredytem wiążą się bardziej skomplikowane formalności. Zwykle kwoty kredytów rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Zdarza się, że również jest wymagane zaświadczenie o zarobkach współmałżonka, aby poprawić sytuację kredytową kredytobiorcy. Taki kredyt spłaca się wraz z odsetkami i dodatkowymi kosztami, w ustalonych ratach, w określonym czasie zwykle kilku lat – zależnie od kwoty zadłużenia. Bank zawsze potrzebuje co najmniej kilka dni na rozpatrzenie wniosku kredytowego i zgromadzonych dokumentów. Jednak i w tym przypadku często wypowiada się słowa - „pewne jak w banku”. Dlatego niektórzy czując się bezpieczniej, udają się po kredyt do wybranego banku, nawet jeżeli w rzeczywistości nie jest on korzystny finansowo, a jest wręcz po prostu drogi.

Pożyczka to szybkie pieniądze i minimum formalności

Pożyczka, szczególnie chwilówka, zawsze słynęła z błyskawicznych formalności. Jakie dokumenty trzeba przygotować w tym celu? Jedynie dowód osobisty. Pożyczkę można wziąć przez internet. Sprawdź najpopularniejsze pożyczki na www.centrumpozyczek360.pl Wystarczy wypełnić formularz na stronie firmy pozabankowej, zrobić przelew weryfikacyjny w kwocie 1 - 10 zł, zależnie od instytucji, a pieniądze trafiają na konto jeszcze tego samego dnia lub maksymalnie na drugi dzień. Instytucje pozabankowe nieco inaczej traktują swoich klientów, ale też z drugiej strony udzielają pożyczki w kwocie kilkuset złotych, kilku tysięcy lub maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. Zwykle jest to pożyczka na krótki czas. Najczęściej takie pieniądze trzeba zwrócić w ciągu trzydziestu dni, ale można też trafić na oferty, które umożliwiają spłatę zadłużenia w okresie kilku miesięcy. Wszystko zależy od parametrów pożyczki. Najlepsze jest w tym to, że często można trafić na pierwszą darmową pożyczkę. Jest to dobry start dla tych osób, które jeszcze nigdy nie decydowały się na takie zadłużenie, a naprawdę pilnie potrzebują gotówki. Problem tylko polega na tym, że nie wszystkie instytucje pozabankowe są uczciwe. Aby więc uniknąć problemów, trzeba wybierać oferty znanych firm, które od dawna są na rynku i mają pozytywne opinie klientów.

Niektórzy mogą liczyć na wsparcie finansowe zarówno w jednej, jak i w drugiej instytucji. Którą wobec tego powinni wybrać? To zależy od sytuacji oraz indywidualnych oczekiwań. Osoby, które pilnie potrzebują gotówki i są w stanie oddać ją w krótkim czasie, mogą zdecydować się na pożyczkę w znanej instytucji pozabankowej, gdzie otrzymają pieniądze od ręki. Jeżeli zaś ktoś potrzebuje większej sumy, nawet nie będzie miał wyjścia, musi zdecydować się na kredyt. Branie kilku pożyczek w jednym czasie jest możliwe, ale z pewnością nierozsądne. W takiej sytuacji dużo lepszym wyborem będzie kredyt w banku. Także decyzja należy do każdego z osobna i należy ją podjąć na podstawie własnych potrzeb i możliwości.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie