Kredyt dla firmy – na co zwrócić uwagę?

Marek Szydełko
02.05.2016

Kredyt dla firmy jest dla wielu przedsiębiorców jedyną szansą na wzrost konkurencyjności na rynku. Pieniądze są potrzebne na poszerzenie działalności, rozbudowę zakładu, zakup narzędzi do pracy lub udział w ważnym przetargu. Na szczęście oferta kredytowa dla przedsiębiorców jest bardzo bogata i dość atrakcyjna. Nie zmienia to jednak faktu, że decydując się na kredyt dla firmy trzeba być ostrożnym i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaki rodzaj kredytu wybrać?

Firmy mogą skorzystać z 3 podstawowych rodzajów kredytów:

  • Gotówkowego – to tzw. kredyt na dowolny cel. Finansowanie zwykle nie jest bardzo wysokie. Firmy wybierają ten kredyt, gdy potrzebują gotówki na bieżącą działalność, sfinansowanie jakiegoś projektu lub nagłej inwestycji.
  • Inwestycyjnego – ten kredyt jest udzielany typowo na rozwój firmy. Przedsiębiorca musi udowodnić, że pieniądze zostaną przeznaczone na wzrost konkurencyjności, chociażby na uruchomienie nowego działu produkcyjnego czy powiększenie hali.
  • Obrotowego – bardzo popularny wśród przedsiębiorców produkt. Kredyt obrotowy daje dostęp do sporej gotówki praktycznie przez cały czas. Finansowanie jest udzielane na uzgodniony z góry okres, po którym następuje spłata całego zadłużenia. Gdy przedsiębiorca odda pieniądze w terminie kredyt automatycznie się odnawia. Rozsądne korzystanie z takiej formy finansowania pozwala firmom swobodnie rozwijać działalność.

Wybór konkretnego rodzaju kredytu jest uzależniony od potrzeb firmy, jak również celu, na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze. Bank bardzo dokładnie to sprawdzi, wcześniej oczywiście analizując sytuację finansową przedsiębiorcy (za pomocą BIG). Generalnie jednak dobrze zarządzane firmy nie mają większych problemów z uzyskaniem kredytów i są mile widziane w bankach.

Warto wiedzieć

Względnie nowym i coraz popularniejszym produktem kredytowym dedykowanym przedsiębiorcom jest karta kredytowa dla firm. Tutaj jednak należy uważać na dość wysokie oprocentowanie pożyczki.

Pamiętaj o dokładnym policzeniu kosztów kredytu

Decyzja o zaciągnięciu kredytu firmowego powinna być poprzedzona dokładną analizą. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że na kredyt, a właściwie na jego obsługę, trzeba mieć pieniądze. Firmy, które traktują bankowe pożyczki jako sposób na utrzymanie się na rynku, prędzej czy później mogą wpaść w spiralę zadłużenia, z której trudno będzie się wykaraskać.

Dlatego przed złożeniem podpisu pod umową kredytową realnie oceń swoje możliwości i potrzeby. Poproś doradcę o przygotowanie symulacji kosztu obsługi zobowiązania. Kredyt zawsze powinien być ostatnim wyjściem – jeśli masz szansę inaczej sfinansować inwestycję (np. poprzez wprowadzenie oszczędności), to po nią sięgnij.

Co będzie zabezpieczeniem kredytu?

To bardzo ważna kwestia. Bank przed udzieleniem wysokiego kredytu najpewniej będzie żądał jego zabezpieczenia. Jest to dobre rozwiązanie dla firmy, bo pozwala uzyskać zdecydowanie wyższą kwotę pożyczki. Co może być przedmiotem zabezpieczenia? Najczęściej jest to nieruchomość – hala magazynowa, grunt firmowy, budynek. Rzadziej banki decydują się zabezpieczyć kredyt w postaci cennych maszyn.

Kredyt dla firmy, podobnie jak każdy inny, powinien być zaciągnięty z głową i realnie odpowiadać na potrzeby przedsiębiorcy. Nigdy nie traktuj go jako narzędzia do wyjścia z długów – to może bowiem tylko pogorszyć Twoją sytuację finansową.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie