Zdecydowana większość banków chętnie udzieli kredytu przedsiębiorcy, ale tylko pod warunkiem, że ten prowadzi działalność gospodarczą przez minimum 1 rok. Co z osobami, które dopiero założyły własną firmę i potrzebują środków na rozkręcenie biznesu? Tutaj opcji także nie brakuje, a te najłatwiej dostępne opisujemy w naszym poradniku.
Specyfiką kredytów konsumenckich jest to, że pożyczone pieniądze można spożytkować na dowolny cel – bank tego nie zweryfikuje. Dzięki temu każdy przedsiębiorca mający zdolność kredytową, jako osoba fizyczna, może zaciągnąć kredyt gotówkowy i przeznaczyć pieniądze na rozwój swojej działalności. Minusem kredytów konsumenckich jest natomiast dość wysokie oprocentowanie oraz stosunkowo niska kwota, jaką można pożyczyć.
Ciekawa opcja dla przedsiębiorców, którzy nie mają wygórowanych potrzeb finansowych, ale np. potrzebują środków na zakup sprzętu komputerowego czy mebli biurowych. Limit w karcie kredytowej zwykle nie przekracza 30-40 tysięcy złotych. W dodatku można tutaj skorzystać z okresu bezodsetkowego, czyli jeśli uda się spłacić zadłużenie w ciągu 50-60 dni (w zależności od konkretnej oferty), wówczas bank nie naliczy żadnych odsetek.
Zakładając konto firmowe i otrzymując na nie regularne wpływy można już po kilku miesiącach złożyć wniosek o otwarcie linii kredytowej. Wówczas przedsiębiorca będzie mógł zlecać przelewy nawet nie posiadając własnych środków – ale tylko do wysokości limitu (zwykle maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych).
Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który jest skierowany typowo do początkujących przedsiębiorców. W ramach programu można uzyskać pożyczkę do kwoty nieco ponad 100 000 złotych z bardzo korzystnym oprocentowaniem – od 0,01% do 0,03% w skali roku. Przedsiębiorca musi spłacić zadłużenie w ciągu maksymalnie 7 lat.
Program ten jest skierowany głównie do osób bezrobotnych oraz absolwentów szkół lub uczelni wyższych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, chcących założyć własny biznes.