Kredyt dla rolnika – jakie opcje wchodzą w grę?

Marek Szydełko
14.03.2018

Rolnicy mają w naszym kraju szereg przywilejów. Przekłada się to także na oferty bankowe. Instytucje finansowe przygotowały dla rolników specjalne formy kredytów inwestycyjnych, które są atrakcyjnie oprocentowane i indywidualnie negocjowane. Gospodarze mają do wyboru co najmniej kilka produktów stworzonych z myślą o nich. Przedstawiamy te najpopularniejsze rozwiązania.

Kredyt na inwestycje rolnicze

Takie kredyty oferuje co najmniej kilka banków działających w naszym kraju. Rolnik może otrzymać finansowanie na rozbudowę gospodarstwa, zakup maszyn rolniczych czy materiałów siewnych. Wysokość oprocentowania i prowizji bankowej jest uzależniona od kwoty kredytu oraz okresu spłaty.

Rolnicy coraz częściej mogą się spotkać z kredytami bez wkładu własnego, udzielanymi nawet na 10 lat, bez prowizji i z atrakcyjnymi warunkami ubezpieczenia. Oczywiście jest to mocno uzależnione od wartości zabezpieczenia. Ważne jest natomiast to, że banki chętnie negocjują warunki kredytu, a nawet zgadzają się na niestandardową spłatę. O co chodzi?

Ponieważ rolnictwo jest działalnością typowo sezonową, rolnicy mogą się zdecydować na spłacanie rat kredytu w formie np. kwartalnej czy półrocznej. W ten sposób mogą dopasować spłatę do przewidywanych okresów osiągania najwyższych dochodów.

Pożyczki rolnicze

W ich udzielaniu specjalizują się bank spółdzielcze. Pożyczki rolnicze są dość atrakcyjnie oprocentowane, mogą być spłacane w elastyczny sposób (np. ze zwrotu podatku VAT czy z dotacji unijnej), a także są udzielane w wysokich kwotach. Na pożyczkę najczęściej decydują się rolnicy, którzy zamierzają kupić ziemię pod zwiększenie produkcji. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że okres spłaty jest krótki i zwykle wynosi od 24 do 36 miesięcy.

Leasing na maszynę rolniczą

To zdecydowanie najpopularniejsza forma kredytu, na jaką decydują się polscy rolnicy. Leasing maszyn oferuje wiele banków, głównie tych współpracujących z producentami sprzętu rolniczego. Gospodarz może liczyć na atrakcyjne warunki finansowania (nawet bez wpłaty własnej) oraz relatywnie niskie oprocentowanie. Musi się jednak liczyć z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów serwisu w autoryzowanym warsztacie.

Kredyt gotówkowy

Jest to popularna forma kredytu dostępna dla każdego, kto tylko ma zdolność kredytową. Decydują się na niego rolnicy, którzy chcą sfinansować zakup niezwiązany bezpośrednio z prowadzeniem gospodarstwa, a więc np. nabyć samochód osobowy czy wyremontować dom. Nie ma tutaj mowy o preferencyjnych warunkach – wszystko zależy od aktualnej oferty banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie