Kredyt hipoteczny na budowę domu – o tym koniecznie musisz pamiętać!

Krzysztof Jagielski
22.05.2017

Budowa domu systemem gospodarczym to ogromne wyzwanie, przede wszystkim finansowe, któremu mało kto jest w stanie podołać bez pomocy banku. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę, jednak wiąże się to z koniecznością przejścia odrobinę bardziej skomplikowanego procesu. O czym musisz pamiętać decydując się na sfinansowanie budowy domu z kredytu hipotecznego?

Bank wypłaci kredyt w transzach

Oferty wypłaty całej kwoty kredytu praktycznie już na naszym rynku nie występują, co ma logiczne uzasadnienie. Bank po prostu musi w jakiś sposób zagwarantować sobie, że klient wykorzysta przyznane mu środki stricte na cele budowlane.

Dlatego z reguły kwotę kredytu hipotecznego na budowę domu dzieli się na 4-5 transz. Każda z nich jest przeznaczona na inny etap budowy: fundamenty, mury, dach, instalacje, roboty zewnętrzne. Klient w kosztorysie zobowiązuje się do realizacji etapu zgodnie z deklaracją, a bank oczywiście to sprawdza.

W wyznaczonym terminie na budowie pojawi się pracownik banku, który udokumentuje postęp prac (zrobi zdjęcia i spisze protokół). Jeśli bank nie będzie mieć żadnych obiekcji, wypłaci kolejną transzę.

Co w sytuacji, gdy zabraknie pieniędzy na dokończenie budowy?

Aby uniknąć takiego problemu zawsze warto zaciągnąć kredyt z lekkim naddatkiem. W momencie, gdy budowa zostanie ukończona przed wypłaceniem ostatniej transzy, z reguły banki zgadzają się na zrezygnowanie z tej pozostałej kwoty, przeliczają kredyt i ustalają nowy – korzystniejszy dla kredytobiorcy – harmonogram spłaty.

Jednak jeśli z jakichś powodów okaże się, że po wypłaceniu ostatniej transzy klient nie jest w stanie dokończyć budowy, pojawia się poważny problem. Bank na pewno będzie dochodzić, dlaczego tak się stało. W końcu kosztorys zakładał, że zadeklarowana kwota okaże się wystarczająca. Jeśli klient nie wydał pieniędzy na cele niezwiązane z budową, a problemem jest np. gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, to istnieje możliwość tzw. dobrania kredytu. Zależy to jednak wyłącznie od tego, czy kredytobiorca ma zdolność kredytową.

Warto bowiem wiedzieć, że w takiej sytuacji cała procedura oceny zdolności kredytowej rusza od nowa. Tym razem jednak klient jest już obciążony jednym zobowiązaniem i nie jest wcale pewne, że bank udzieli mu dodatkowego kredytu.

Dlatego decydując się na budowę domu przy wsparciu kredytem hipotecznym, zawsze warto wcześniej zgromadzić własne środki umożliwiające dokończenie budowy w razie problemów lub wykończenie budynku zgodnie z oczekiwaniami.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie