Kredyt hipoteczny na zakup domku letniskowego – czy to jest w ogóle możliwe?

Andrzej Winnicki
11.12.2020

Pytanie zadane w tytule tego poradnika może się wydawać irracjonalne. W końcu kredyty hipoteczne z założenia są przeznaczone na zakup lub budowę nieruchomości mieszkalnej. Domki letniskowe raczej nie wyczerpują tej definicji. Mimo to nie brakuje osób, które wnioskują w bankach o kredyt na zakup takiej nieruchomości. Nic dziwnego: porządnie wykonany, przestronny domek na zadbanej działce może kosztować nawet grubo powyżej 100 tysięcy złotych. Czy jednak istnieje jakakolwiek szansa na to, aby bank sfinansował zakup domku letniskowego?

Wszystko zależy od tego, z jakim domkiem mamy do czynienia

Bank udzieli kredytu hipotecznego na zakup wyłącznie takiej nieruchomości, która może stanowić jego realne zabezpieczenie. Co bank przez to rozumie? Podstawą jest ustalenie, czy taką nieruchomość będzie można później sprzedać lub wynająć. Na decyzję banku wpłynie więc przede wszystkim stan oraz faktyczna wartość domku letniskowego. Na tym jednak nie koniec.

Absolutnie kluczowe dla banku będzie to, czy domek letniskowy, na którego zakup klient chce uzyskać kredyt hipoteczny, nadaje się do zamieszkania przez cały rok. Musi być zatem m.in. trwale związany z gruntem, ocieplony, posiadać źródło ogrzewania, dostęp do bieżącej wody i kanalizacji/szamba oraz elektryczności. Jeśli nieruchomość nie spełnia tych warunków, to o kredycie hipotecznym można zapomnieć.

Zaznaczmy przy tym, że banki mogą bardzo różnie interpretować kwestię całoroczności domku letniskowego. W jednym banku przeszkodą może być to, że zarządca ogródków działkowych na zimę odcina wodę. Inny natomiast nie będzie wiedzieć w tym problemu, jeśli domek jest zasilany wodą z własnego ujęcia.

Warto wiedzieć

Identyczne zasady obowiązują w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na budowę domku letniskowego. Tutaj bank również będzie wymagać, aby była to konstrukcja całoroczna.

Co, gdy bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego na zakup domku?

W takiej sytuacji warto rozważyć zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Warunek: działka musi być naprawdę atrakcyjna, zaoferowana w dobrej cenie i oczywiście potrzebna nabywcom. Kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem znacznie droższym w porównaniu z hipotecznym, ale w tym przypadku bank nie będzie wnikać, na co klient przeznaczy pieniądze (jest to tzw. kredyt na dowolny cel). Dzięki temu gotówkę możemy uzyskać w bardzo krótkim czasie, przy minimum formalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie