Kredyt hipoteczny – w czym jest lepszy od wynajmu mieszkania?

Mateusz Nowak
20.09.2021

Osoby, które nie mają własnego mieszkania, zwykle stają przed bardzo konkretnym dylematem: wynajmować lokal czy może zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez poznania indywidualnej sytuacji zainteresowanego, natomiast można wskazać kilka przewag kredytu nad wynajmem. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Spłacasz coś, co kiedyś będzie Twoje

I jest to najważniejszy argument przemawiający na korzyść kredytu hipotecznego. Nawet biorąc pod uwagę, że do momentu całkowitego rozliczenia się z bankiem jesteśmy z nim nierozerwalnie związani (poprzez hipotekę na nieruchomości), to i tak lepiej jest mieć świadomość spłacania czegoś, co docelowo stanie się naszą własnością.

Sukcesywny wzrost wartości nieruchomości

Zaciągnięcie wieloletniego kredytu mieszkaniowego można śmiało traktować w kategorii… inwestycji. Choć brzmi to co najmniej dziwnie, to w rzeczywistości tak właśnie jest. Mieszkania sukcesywnie drożeją i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja w przewidywalnej przyszłości miała się diametralnie zmienić. Może się wręcz okazać, że po np. 15 latach spłacania kredytu wartość nieruchomości wyraźnie przekroczy sumę zadłużenia liczoną od dnia podpisania umowy.

Rata kredytu może być porównywalna z wysokością czynszu

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką kwotę zamierzamy pożyczyć od banku, jednak analiza rynkowa wskazuje, że większość polskich kredytobiorców hipotecznych spłaca ratę do 2000 złotych miesięcznie. Jest to tez średnia wysokość czynszu w Warszawie. Dlatego pod względem czysto finansowym nie ma żadnej różnicy, czy spłacamy ratę kredytu, czy może opłacamy comiesięczny czynsz.

Bank nie wypowie umowy, jeśli będziesz regularnie spłacać raty

Bank jest zdecydowanie bardziej przewidywalnym partnerem niż wynajmujący mieszkanie. Ten drugi może przecież w pewnym momencie uznać, że nie jest już dłużej zainteresowany wynajmem, chce sprzedać nieruchomość czy podarować ją dziecku, a to dla lokatora oznacza jedno: konieczność wyprowadzki (lub męczącą batalię o pozostanie w mieszkaniu).

W przypadku spłacania kredytu hipotecznego nie ma mowy o wystąpieniu takiej sytuacji. Dopóki sumiennie rozliczasz się z bankiem, to nikt nawet nie pomyśli o usunięciu Cię z mieszkania. Zachowujesz również pełną swobodę w dysponowaniu mieszkaniem, czyli możesz je remontować, zmieniać jego wystrój, doposażać etc. wedle własnego widzimisię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.