Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest bardzo poważną decyzją, która będzie mieć swoje konsekwencje nawet przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Trzeba ją zatem dokładnie przemyśleć i w negocjacjach z bankiem wywalczyć dla siebie możliwie najkorzystniejsze warunki. Z perspektywy niektórych kredytobiorców bardzo atrakcyjnie prezentuje się opcja kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Na czym to właściwie polega? Jakie są zalety, a jakie wady tego rozwiązania? Sprawdź w naszym poradniku.
W Polsce zdecydowanie najczęściej banki udzielają kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym. Polega to na tym, że stawka oprocentowania jest uzależniona od stawki WIBOR, a tym samym od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Kiedy stopy rosną, to oprocentowanie kredytu także – a wraz z nim wysokość raty. Kiedy maleją – kredytobiorca może się cieszyć, że oszczędza.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Jest to już rzadko spotykane rozwiązanie na naszym rynku. Oferuje je tylko kilka banków, ale jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby mieć przewidywalny pod względem kosztów kredyt, to na pewno powinieneś zainteresować się tą opcją.
Jak nietrudno się domyślić, specyfiką takiego kredytu jest stała procentowa. Nie obowiązuje ona jednak przez cały okres trwania umowy. Strony (bank i klient) ustalają, że oprocentowanie wyniesie na przykład 4% w okresie 5 najbliższych lat. Po tym czasie kredyt będzie oprocentowany zmiennie lub zostaną ustalone nowe warunki, przystające do aktualnych stawek obowiązujących na rynku kredytów hipotecznych.
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na pewno daje komfort psychiczny. W przewidywalnym okresie mamy pewność, że rata nie wzrośnie, co jest sporym atutem. Zwłaszcza, gdyby miało się okazać, że z uwagi na podwyższenie stóp procentowych kredyty ze zmiennym oprocentowaniem nagle stały się znacznie droższe.
Nie ma nic za darmo. Trzeba się liczyć z tym, że kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem będzie kosztowniejszy w obsłudze. Wynika to z faktu, iż bank ponosi większe ryzyko i jego część musi przerzucić na klienta. Miej zatem świadomość, że oprocentowanie stałe zawsze będzie nieco wyższe w porównaniu z analogiczną ofertą kredytu, ale przy oprocentowaniu zmiennym.