Przeglądając oferty bankowe, bardzo łatwo można natknąć się na produkt, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Ostatnimi lat stał się on bardzo popularny, warto więc przyjrzeć się mu bliżej, jeżeli chodzi o to, jak działa i gdzie szukać najkorzystniejszych propozycji. Jakie są zalety i wady konsolidacji kredytu? Jaka instytucja finansowa może zaproponować nam lepsze warunki – bank czy parabank?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj finansowania, którego najważniejszą funkcją jest połączenie w jedno kilku różnych zobowiązań, w celu ujednolicenia wysokości procentowania oraz zmniejszenia wysokości comiesięcznych rat. Z założenia ma być to pomoc dla osób, które z racji posiadania więcej niż jednego kredytu czy pożyczki, zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego, co w dłuższej perspektywie czasu może okazać się ryzykowne i trudne do regularnego opłacania. Konsolidacja nie równa się oddłużeniu – to po prostu inny rodzaj kredytowania i nowa umowa, którą zawiera się z bankiem.
Oferty kredytów konsolidacyjnych, stanowią jedną z podstaw, jeżeli chodzi o zakres usług dostępnych w bankach. Oznacza to, że praktycznie każda placówka finansowa udostępnia możliwość uzyskania takiej formy finansowania. Mamy wówczas do czynienia z wieloma różnymi ofertami, które mogą się między sobą różnić pod względem warunków. Żeby zweryfikować, jak wyglądają te propozycje, dobrze sprawdzić kredyt konsolidacyjny w rankingach Wnioskomat.com, a także skorzystać z licznie dostępnych w sieci porównywarek. Największą zaletą takich stron jest fakt, iż udostępniają one informacje o wielu różnych ofertach banków, z uwzględnieniem korzystnych dla konsumenta parametrów. W ten sposób o wiele łatwiej będzie sprawdzić, który kredyt konsolidacyjny może okazać się najbardziej opłacalny.
Banki pod wieloma względami oferują przede wszystkim kredytowanie na konkretnych warunkach, z uwzględnieniem przepisów prawa, jakie nakłada na nie ustawa o bankowości. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju opłaty czy wysokość procentowania, a także konieczność dokładnej weryfikacji klienta sprawia, że wiele osób może mieć niemały problem z uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy.
Z tego też względu nierzadko szuka się wsparcia w innych instytucjach – parabankach. Należy jednak już na wstępie zaznaczyć, że takie firmy nie mogą, a wręcz nie mają prawa oferowania żadnych kredytów, w tym konsolidacyjnych. Produkt ten zarezerwowany jest wyłącznie dla banków. Czy to oznacza, że w instytucjach pozabankowych nie uzyska się konsolidacji? Nic bardziej mylnego – da się, jednak nie będą to kredyty, a pożyczki konsolidacyjne.
Tego typu oferty odróżniają się od kredytów tym, że można je otrzymać o wiele łatwiej, ponieważ wymagania stawiane klientom nie są tak wysokie, a także weryfikacja nie odbywa się aż tak szczegółowo i skrupulatnie. Jest to jednak jedyny plus takich ofert, ponieważ uzyskanie kredytowania z parabanków wiąże się zarówno z większym ryzykiem, jak i nierzadko z wyższymi opłatami niż w bankach. Niestety, ale nie ma też możliwości uzyskania finansowania na znacznie wyższe kwoty, występują tu więc większe ograniczenia. Należałoby dobrze się zastanowić, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Dlatego korzystanie z rankingów i porównywarek jest tak istotne – pozwala na wcześniejsze zasięgnięcie wiedzy na dany temat, a tym samym podjęcie bardziej przemyślanych kroków, w celu znalezienia najlepszego i najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania.
Artykuł partnera.