Kredyt konsolidacyjny w banku czy może w parabanku, wady i zalety?

Andrzej Winnicki
07.12.2020

Przeglądając oferty bankowe, bardzo łatwo można natknąć się na produkt, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Ostatnimi lat stał się on bardzo popularny, warto więc przyjrzeć się mu bliżej, jeżeli chodzi o to, jak działa i gdzie szukać najkorzystniejszych propozycji. Jakie są zalety i wady konsolidacji kredytu? Jaka instytucja finansowa może zaproponować nam lepsze warunki – bank czy parabank?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj finansowania, którego najważniejszą funkcją jest połączenie w jedno kilku różnych zobowiązań, w celu ujednolicenia wysokości procentowania oraz zmniejszenia wysokości comiesięcznych rat. Z założenia ma być to pomoc dla osób, które z racji posiadania więcej niż jednego kredytu czy pożyczki, zmagają się ze zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego, co w dłuższej perspektywie czasu może okazać się ryzykowne i trudne do regularnego opłacania. Konsolidacja nie równa się oddłużeniu – to po prostu inny rodzaj kredytowania i nowa umowa, którą zawiera się z bankiem.

Jak sprawdzić oferty kredytów konsolidacyjnych?

Oferty kredytów konsolidacyjnych, stanowią jedną z podstaw, jeżeli chodzi o zakres usług dostępnych w bankach. Oznacza to, że praktycznie każda placówka finansowa udostępnia możliwość uzyskania takiej formy finansowania. Mamy wówczas do czynienia z wieloma różnymi ofertami, które mogą się między sobą różnić pod względem warunków. Żeby zweryfikować, jak wyglądają te propozycje, dobrze sprawdzić kredyt konsolidacyjny w rankingach Wnioskomat.com, a także skorzystać z licznie dostępnych w sieci porównywarek. Największą zaletą takich stron jest fakt, iż udostępniają one informacje o wielu różnych ofertach banków, z uwzględnieniem korzystnych dla konsumenta parametrów. W ten sposób o wiele łatwiej będzie sprawdzić, który kredyt konsolidacyjny może okazać się najbardziej opłacalny.

Kredyt konsolidacyjny w banku czy w parabanku?

Banki pod wieloma względami oferują przede wszystkim kredytowanie na konkretnych warunkach, z uwzględnieniem przepisów prawa, jakie nakłada na nie ustawa o bankowości. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju opłaty czy wysokość procentowania, a także konieczność dokładnej weryfikacji klienta sprawia, że wiele osób może mieć niemały problem z uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek kredytowy.

Z tego też względu nierzadko szuka się wsparcia w innych instytucjach – parabankach. Należy jednak już na wstępie zaznaczyć, że takie firmy nie mogą, a wręcz nie mają prawa oferowania żadnych kredytów, w tym konsolidacyjnych. Produkt ten zarezerwowany jest wyłącznie dla banków. Czy to oznacza, że w instytucjach pozabankowych nie uzyska się konsolidacji? Nic bardziej mylnego – da się, jednak nie będą to kredyty, a pożyczki konsolidacyjne.

Tego typu oferty odróżniają się od kredytów tym, że można je otrzymać o wiele łatwiej, ponieważ wymagania stawiane klientom nie są tak wysokie, a także weryfikacja nie odbywa się aż tak szczegółowo i skrupulatnie. Jest to jednak jedyny plus takich ofert, ponieważ uzyskanie kredytowania z parabanków wiąże się zarówno z większym ryzykiem, jak i nierzadko z wyższymi opłatami niż w bankach. Niestety, ale nie ma też możliwości uzyskania finansowania na znacznie wyższe kwoty, występują tu więc większe ograniczenia. Należałoby dobrze się zastanowić, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Dlatego korzystanie z rankingów i porównywarek jest tak istotne – pozwala na wcześniejsze zasięgnięcie wiedzy na dany temat, a tym samym podjęcie bardziej przemyślanych kroków, w celu znalezienia najlepszego i najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie