Kredyt na zakup działki budowlanej – poznaj bankowe warunki

Antoni Kwapisz
23.01.2017

Choć oferta deweloperów sprzedających domy jednorodzinne jest bardzo bogata, to nadal nie brakuje osób decydujących się na samodzielną budowę wymarzonego domu. Rodzi to wiele problemów, a pierwszym z nich jest uzyskanie kredytu na taką inwestycję. Są inwestorzy, którzy wnioskują o kredyt na zakup samej działki budowlanej, by budowę sfinansować już z bieżących dochodów lub oszczędności. Banki jednak niechętnie patrzą na takie rozwiązanie.

Nie zawsze działka będzie wystarczającym wkładem własnym

Większość kredytobiorców mylnie uznaje, że bank potraktuje działkę budowlaną jako dostateczne zabezpieczenie kredytu i uzna ją za wystarczający wkład własny. Jeszcze kilka lat temu tak było, ale od pewnego czasu banki nie chcą już udzielać kredytów hipotecznych na 100% wartości gruntu. Normą są oferty na poziomie 50-60%. W takiej sytuacji kredytobiorca musi znaleźć wkład własny, co dla wielu osób jest nie lada problemem, głównie z uwagi na wysokie ceny działek budowlanych.

Banki w ten sposób zabezpieczają się przed ryzykiem spadku wartości gruntu w sytuacji, gdy inwestor po zakupie działki z kredytu przez wiele lat nie zdecyduje się na rozpoczęcie budowy, a tym samym zwiększenie wartości nieruchomości. Dlatego w umowie praktycznie zawsze zwarta jest informacja o granicznym terminie wystartowania z pracami murarskimi.

Warto wiedzieć

Czasami banki zgadzają się udzielić kredytu na 100% wartości działki, ale wówczas wymagają wykupienia ubezpieczenia braku wkładu własnego lub żądają dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. innej nieruchomości.

Jakie dokumenty będą niezbędne?

Osoba starająca się o kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej będzie musiała przedstawić szereg dokumentów i dołączyć je do wniosku kredytowego. Banki wymagają przede wszystkim:

  • Odpisu z Księgi Wieczystej prowadzonej dla danej działki (jeśli została założona)
  • Aktu notarialnego poświadczającego sporządzenie umowy przedwstępnej zakupu działki
  • Umowy darowizny, jeśli działka została podarowana np. przez rodziców i ma stanowić wkład własny do kredytu
  • Wypisu z ewidencji gruntów
  • Kopii mapy ewidencyjnej
  • Dokumentów z gminy na temat objęcia działki Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego
  • Warunków Zabudowy (jeśli zostały wydane)

Praktycznie pewne jest także, że bank zażąda wykonania operatu szacunkowego działki, za co będzie musiał zapłacić kredytobiorca.

Dalsza procedura nie różni się już od „zwykłego” trybu wnioskowania o kredyt hipoteczny. Jeśli bank zgodzi się udzielić kredytu na zakup działki, to fakt ten zostanie odnotowany w prowadzonej dla niej księdze wieczystej. Kredytobiorca będzie natomiast musiał zastosować się do wyznaczonego w umowie terminu rozpoczęcia budowy, której poszczególne etapy będą kontrolowane przez bank.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie