Kredyt na zakup używanego samochodu: co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
16.04.2019

Choć sytuacja ekonomiczna Polaków sukcesywnie się poprawia, to nadal zdecydowanej  większości z nas nie stać na zakup nowego auta, tym bardziej za gotówkę. Wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszą się natomiast pojazdy z drugiej ręki. Uzyskanie kredytu na zakup używanego samochodu nie jest szczególnie skomplikowane, ale w całym tym procesie pojawi się kilka elementów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Mocno ograniczona oferta

Zaskoczeniem dla Ciebie może być fakt, że kredyt samochodowy oferuje dziś zaledwie kilka banków działających w Polsce. To sprawia, że masz niewielkie pole do popisu w zakresie wyboru kredytodawcy. Wszystko przez to, że coraz więcej Polaków stać na zakup samochodu za gotówkę. Ponadto mocno potaniały kredyty gotówkowe, dlatego część osób potencjalnie zainteresowanych  uzyskaniem wsparcia bankowego, rezygnuje z kredytu samochodowego. Mają ku temu mocne podstawy.

Musisz wiedzieć, że kredyt na zakup używanego samochodu znacznie Cię ogranicza. W zamian za nieco niższe oprocentowanie godzisz się na to, że bank będzie Ci narzucać pewne decyzje związane z eksploatacją pojazdu. Co stanowi największy problem?

Zabezpieczenie kredytu

Żaden bank nie udzieli kredytu na zakup używanego (ale też nowego) pojazdu bez zabezpieczenia. Może mieć ono charakter:

  • Cesji praw z polisy AC
  • Przewłaszczenia
  • Depozytu karty pojazdu
  • Zastawu rejestrowego

Zdecydowanie najczęściej banki decydują się na dwie pierwsze opcje. Obie trudno jest uznać za korzystne dla kredytobiorcy.

W przypadku cesji praw z polisy AC oczywiście zostaniesz zmuszony do tego, aby wykupić bardzo drogie ubezpieczenie dobrowolne. Ponadto bank narzuci Ci ubezpieczyciela (i nie będzie to żadna z najtańszych firm). W momencie wystąpienia szkody stroną w procesie jej likwidacji będzie bank, co oznacza, że możesz nie otrzymać żadnego odszkodowania!

Jeśli natomiast chodzi o przewłaszczenie, to mamy tutaj do czynienia z przeniesieniem części praw własności na bank. Taka informacja znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a jej usunięcie będzie możliwe dopiero po spłaceniu kredytu. Przewłaszczenie jest o tyle niekorzystne, że bank będzie mógł np. zastrzec zakaz wyjeżdżania samochodem za granicę. Ponadto w momencie, gdy przestaniesz spłacać raty, samochód przejdzie na własność banku.

Biorąc to wszystko pod uwagę poważnie się zastanów, czy aby na pewno chcesz zaciągnąć kredyt na zakup używanego samochodu. Być może rozsądniej będzie nabyć nieco tańsze auto za gotówkę i nie brać sobie dodatkowych problemów na głowę. Ciekawą alternatywą jest też kredyt gotówkowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie